TİKA Ukrayna Koordinatörü Cüneyt Esmer, Rus güçlerinin katliama imza attığı Buça yönetimiyle iş birliği projelerini görüştü

Güncel
qha muhabir
14 Haziran 2022, 19:22
qha muhabir
14 Haziran 2022, 19:22

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Ukrayna Program Koordinatörü Cüneyt Esmer, Kıyiv Bölgesi Buça İl İdaresi Başkanı Mıkola Lyaşenko ile bir görüşme gerçekleştirdi. Görüşmede, Buça merkeze ve bağlı ilçelerde uygulanabilecek olası iş birliği projeleri görüşüldü.

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Ukrayna Program Ofisinin Twitter üzerinden 14 Haziran 2022 tarihinde yayımladığı açıklamaya göre, Koordinatör Cüneyt Esmer, Ukrayna’nın Kıyiv Bölgesi Buça İl İdaresi Başkanı Mıkola Lyaşenko (Mykola Liashenko) ile görüştü. Açıklamada, Esmer’in İl İdaresi Başkanı Lyaşenko ile Buça ve bağlı 8 ilçede uygulanabilecek olası iş birliği projelerini görüştükleri duyuruldu.

Rus ordusu, Kıyiv bölgesindeki Buça dahil bazı şehirlerin işgalı sırasında sivillere ve sivil yapılara yönelik defalarca saldırı düzenlemişti. Rus askerleri, bu şehirleri terk etmek zorunda kaldıklarında da sivillere yönelik katliam uygulamış ve geride neredeyse harabeye dönmüş şehir bırakmıştı. Ukrayna tarafından ülkenin ve şehirlerin yeniden inşası için destek ve iş birliği çağrıları yapılmıştı.