TİKA Özbekistan'da Nevruz coşkusuna ortak oldu

Güncel
_QHA Ankara
29 Mart 2019, 22:03
_QHA Ankara
29 Mart 2019, 22:03

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Taşkent Program Koordinatörlüğü, Özbekistan’ın başkenti Taşkent’te Nevruz Bayramı etkinliği düzenledi.

Taşkent’teki bir mahalle muhtarlığı bahçesinde düzenlenen etkinlikte konuşan Türkiye’nin Taşkent Büyükelçisi Mehmet Süreyya Er, “Nevruzun karşılıklı saygı, hoşgörü, huzur, dayanışma, birlik, yenilenme ve bereketin bayramı” dedi.

DOSTLUK VE KARDEŞLİK VURGUSU

Nevruz Bayramı etkinliklerine katılmaktan duyduğu memnuniyeti dile getiren Er, Türk dünyasının en önemli bayramı olan Nevruz’un Orta Asya’dan Balkanlara, Ortadoğu’dan Kafkaslara kadar olan çok geniş bir coğrafyada kutlandığını belirtti. Nevruz’un büyük coğrafyada aynı heyecanla kutlanmasının, bu ülkeler ve halklar arasındaki tarihi ve kültürel müşterekliğin eşsiz bir numunesi olduğunu kaydeden Er, Özbek vatandaşların Nevruz bayramını kutlayarak, aralarındaki dostluk ve kardeşlik bağlarının daha da pekişmesini temenni etti.

TİKA Taşkent Program Koordinatörü Ali İhsan Çağlar da bayramı Özbek vatandaşlarla kutlamanın sevincini dile getirerek, davetlilerin Nevruz Bayramı’nı kutladı. Şenliğe, çok sayıda Türk ve Özbek vatandaşı ile Türkiye’nin Taşkent Büyükelçiliği mensupları katıldı.

GELENEKSEL NEVRUZ YEMEKLERİ İKRAM EDİLDİ

Taşkent Türk Okulu öğrencilerinden oluşan dans ekibi tarafından dans gösterilerinin yapıldığı, Özbek sanatçılar tarafından şarkı ve türkülerin seslendirildiği etkinlikte, davetlilere nevruz yemekleri olan “kök samsa” ve “halim”, nevruz tatlısı “sümelek” ile Özbek pilavı ikram edildi.