TİKA'nın Litvanya'daki kampında bu yılın ana konusu "Türk-Tatar Bayramı Sabantuy" oldu

18 Temmuz 2020, 12:11

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının (TİKA) desteği ve Litvanya Tatar Kültür Merkezi iş birliğiyle bu yıl yedincisi düzenlenen ve yaklaşık 40 Tatar gencinin katıldığı yaz kampında, bu yıl ana tema olarak “Türk-Tatar Bayramı Sabantuy” kutlamaları tercih edildi.

TİKA’nın açıklamasına göre Kırım, Polonya, Letonya, ve Litvanya’da yaşayan genç Tatarlara yönelik düzenlenen ve Litvanya Cumhuriyeti Ulusal Azınlıklar Başkanlığı, Trakai Belediyesi ile Türkiye’nin Vilnius Büyükelçiliğinin koordinasyonunda organize edilen “Tatar Genç Nesiller Yaz Kampı” Litvanya’nın Trakai kentinde gerçekleştirildi.

KATILIMCI 40 TATAR GENCİ İLE TÜRK-TATAR TARİHİ VE KÜLTÜREL DEĞERLERİ ÇALIŞILDI

Bölge ülkelerinde yaşayan yaklaşık 40 Tatar gencinin katıldığı kamp süresince katılımcılarla Türk-Tatar tarihi ve kültürel değerleri hakkında atölye çalışmaları yapıldı.

Türk-Tatar gençlerine yönelik güreş, okçuluk, binicilik, bağlama, keman kursları düzenlendi ve halk dansları ile ebru sanatı eğitimleri gerçekleştirildi.

Türk-İslam Medeniyeti hakkında temel bilgilerin de paylaşıldığı yaz kampında, coğrafyada yaşayan Türk-Tatar gençleri arasında sosyal ve kültürel birliğin önemine işaret edildi.

BU YILIN ANA TEMASI OLARAK TÜRK-TATAR BAYRAMI TERCİH EDİLDİ

Yaz kampında bu yıl ana tema olarak UNESCO Somut Olmayan Kültürel Miras listesinde yer alan geleneksel Türk-Tatar Bayramı Sabantuy kutlamaları tercih edildi. Kampa katılan genç Tatarlar tarafından geleneksel Sabantuy kutlamalarında olduğu gibi spor aktiviteleri düzenlendi, geleneksel Tatar yemekleri ikram edildi, eğlenceli oyun ve yarışmalar düzenlendi.

SABANTUY BAYRAMI

Tatar, Başkurt ve Çuvaş Türkleri tarafından kutlanan milli bir bayram olan, Kuzey Kafkasya, Nogaylar, Balkarlar ve diğer Türk Boylarının milli bayramı haline gelen Sabantuy kutlamaları köklü bir geleneğe sahip. Etimolojik olarak, bir tarım aleti olan “saban” sözcüğü ile Türk-Tatar dilinde düğün-eğlence anlamına gelen “toy” sözcüğünün bir araya gelmesiyle oluşan bu bayramda, ekinlerin büyümesi, toprağın yeşermesi ve tabiatın canlılığına göre kutlamaların tarihi ve yeri belirlenerek kutlanır.

En ilgi çekici Tatar geleneklerinden biri olan Sabantuy esnasında büyük bir ziyafet verilir, şarkılar söylenir ve kutlamalar süresince 30’dan fazla farklı oyun oynanır ve kazananlara çeşitli ödüller verilir. “Kureş” adlı ana oyun geleneksel güreş yarışması olup, birinci olana koç hediye edilir.

Litvanya
Litvanya Tatarları
SABANTUY
TİKA
Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı
Bunlara da bakın: