TİKA'nın Afganistan'da Türkçe öğrenimine ve spora desteği sürüyor

19 Aralık 2019, 21:56

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Afganistan’ın Herat vilayetinde bir lisenin spor sahasını yeniledi ve okula kütüphane kurdu.

TÜRKMEN KASABASINA SPOR SAHASI TADİLATI VE KÜTÜPHANE

TİKA’nın yazılı açıklamasında yer alan bilgiye göre, Zindecan ilçesinde Türkmenlerin ağırlıklı olarak yaşadığı Şekiban kasabasındaki 1070 öğrenci kapasiteli Mansur Ali Lisesinin spor sahasının tadilatı gerçekleştirildi ve öğrenciler için ayrıca okulda kütüphane oluşturuldu.

Spor sahası ve kütüphanenin açılış töreninde konuşan Mansur Ali Lisesi Müdürü Feda Muhammed Lütfi, kütüphanenin öğrencilerin başarısını artıracağını, sadece ders kitaplarının eğitim için yeterli olmadığını belirtti.

TÜRKÇE ÖĞRENİME YOĞUN İLGİ

Lütfi, kütüphanenin zenginleştirilmesi için çalışacaklarını belirtirken kasaba genelinde Türkçe öğrenimine yoğun ilgi olduğunu belirtti ve TİKA ile Türkçe kursları açılması konusunda da iş birliğinin sürmesini temenni etti.

TİKA tarafından çok sayıda sözlük ve Türkçe öğretimi kitaplarının yanı sıra edebi, tarihi yayınlar, çocuk kitapları ve dünya klasiklerinden seçilmiş Darice ve Türkçe 650 kitap kütüphaneye bağışlandı.

Afganistan
TİKA
Bunlara da bakın: