TİKA, Kosova'ya Türkçe eğitimi verecek ana sınıfı açtı

22 Ekim 2019, 21:16

Kosova’da Türklerin yoğun olarak yaşadığı 6 belediyeden biri olan Gilan’da ilk kez Türkçe eğitim verecek ana sınıfı açıldı. Bu belediyede Türkçe eğitimin geleceği açısından büyük önem taşıyan Türkçe ana sınıfı projesi, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) tarafından gerçekleştirildi.

Türkçe eğitimin de verildiği Gilan Musa Zajmi İlköğretim Okulu bünyesinde açılan Türkçe ve Arnavutça ana sınıfların tadilatı ve donanımının yine TİKA tarafından yapılması, hem öğretmenleri hem velileri sevindirdi.

TÜRK HALKINA TEŞEKKÜR EDİYORUM

Çağdaş görünümdeki ana sınıflarının açılışının ardından basına açıklama yapan Gilan Belediye Başkanı Lutfi Haziri, insanlar arasındaki iyi ilişkiler nedeniyle hoşgörü şehri olarak bilinen Gilan’a yapılan bağışın büyük anlam ve önem taşıdığını belirtti. Türk halkına ve Türkiye’ye teşekkürlerini ifade eden Haziri, bu desteklerin devam edeceği umudunu dile getirdi.

Türkiye’nin Priştine Büyükelçisi Çağrı Sakar da yaptığı açıklamada, bu okula yaptıkları ve TİKA’nın sağladığı desteğin gelecekte daha da artarak devam etmesini temenni ettiklerini belirtti. Kosova çocuklarının en iyi eğitimi almasının Türkiye için bir öncelik olduğunu kaydeden Büyükelçi Sakar, ”Bugün burada açılışını yaptığımız projede, Türkiye ile Kosova’nın tarihi kardeşlik bağlarının bir ispatı. Burada Türk çocuklar, Arnavut çocuklar, birlikte oynuyorlar, birlikte öğreniyorlar, birlikte büyüyorlar. Biz Türkiye olarak Kosova’yı desteklemeye devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Kosova
Lutfi Haziri
TİKA
TÜRKÇE EĞİTİM
Bunlara da bakın: