TİKA desteği ile Razgrad Çar Boris Mihail Kilisesi’nin onarımı başladı

15 Ağustos 2019, 17:19

Razgrad (Hazargrat) Valisi Günay Hüsmen, Vali Yardımcısı Nuriye Tsrıngalova ve Razgrad Valiliği Genel Sekreteri Mihail Todorov, Razgrad şehrinde bulunan Aziz Çar Boris Mihail Kilisesi’nin onarımını başlatma törenine katıldılar. Törende yer alan Piskopos Yardımcısı Peder George tarafından kutsanarak kilisenin inşaatı yeniden başlatıldı.

Törende selamlama konuşması yapan Vali Hüsmen, Razgrad halkına hizmet etme imkanı verdiği için Başbakan Boyko Borisov’a, şimdiye kadar yapılan inşaat işlerinin maliyetini karşılamak için bağış yapan 271 kişiye, Peder George’ye aktif olarak çalışmalarından dolayı teşekkür etti.

Vali Hüsmen, Başbakan Borisov ve Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan arasındaki dostluk ilişkileri sayesinde kilise inşaatının tamamlanması için kaynak sağlanması sürecini anlattı. Günay Hüsmen, yılın başında dönemin Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) Başkanı Serdar Çam ile TİKA’da gerçekleştirdiği görüşmede bütçesi yüksek olan TİKA’nın Deliorman için önemli birkaç projenin finanse edilmesine yardımcı olması için rica ettiğini bildirdi. Razgrad Razvitie Halk Toplum Merkezi binasının ve Kilise inşaatının tamamlanması yönünde Türkiye’den destek alındığını bildirdi. Türkiye’de Kurban Bayramı tatili nedeniyle törene katılım olmadı.

Günay Hüsmen, “Bu tür tapınaklara ihtiyacımız olduğuna inanıyorum. Gittikçe daha fazla insan yüzünü ve kalbini dine çeviriyor, çocuklarımıza da dine göre terbiye vermeliyiz. Dini inancı olan kötü bir insan değildir” diye kaydetti.

Kırcaalihaber kilisenin müteahhidinin, Osman Osmanov’a ait Razgrad merkezli Stromaks 1 şirketi olduğunu, kilise projesinin ilk aşamasını da Stromaks 1 şirketi olduğunu aktardı.

Bulgaristan
Çar Boris Mihail Kilisesi
Razgrad
TİKA
Bunlara da bakın: