TİKA'dan Litvanya'daki Kırım Tatarlarına destek

Güncel
Ömer Cihad Kaya
10 Temmuz 2020, 15:07
Ömer Cihad Kaya
10 Temmuz 2020, 15:07

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Litvanya’nın Trakai bölgesindeki proje kapsamında, Litvanya Müslüman Dini Topluluklar Konseyi ile birlikte “Altınorda’nın Ok ve Yayları” etkinliğini gerçekleştirdi. Etkinlikte, Türk Tatar gelenekleri uygulamalarla ve törenlerle yaşatıldı.

Türkiye’nin Vilnius Büyükelçisi Gökhan Turan, Azerbaycan’ın Vilnius Büyükelçiliği yetkilileri ile birlikte Kazakistan, Özbekistan, Polonyalı vatandaşlar ve Litvanya’da yaşayan Türk asıllı toplulukların temsilcileri katıldı.

Etkinlikte konuşma yapan Litvanya Müslüman Dini Topluluklar Konseyi Başkanı Müftü Aleksandras Beganskas, Litvanya’daki Kırım Türklerinin sağlam köklere sahip olduğuna dikkat çekti.

TİKA’DAN KIRIM TATARLARININ YAZ OKULUNA DESTEK

Öte yandan, Litvanya’da Tatar Kültür Merkezi tarafından her yıl düzenlenen Kırım Türkleri Yaz Okulu programının bu yıl da gerçekleştirileceği öğrenildi. Litvanya’daki Kırım Tatarlarının milli benliklerini korumaları için pek çok eğitim ve yaz okulu programı gerçekleştiriliyor.

LİTVANYA’DAKİ KIRIM TATARLARI

Baltık ülkelerindeki yaklaşık 10 bin Kırım Tatarı yaşıyor. Baltık topraklarındaki tarihleri 14. yüzyıla dayanan Kırım Tatarlarının, 3 bin 500’ü Litvanya’da yaşıyor. Dil, gelenek ve görenekleri itibariyle Litvanya Kırım Türkleri ile aynı kültür bağına sahip Karay Türkleri de 1397 yılından itibaren Litvanya’da yaşıyorlar. Musevi inancına sahip olan bu halk Kıpçak Türkçesi konuşmakta.

TİKA, Litvanya’daki Kırım ve Karay Türklerine destek projeleri kapsamında, ülkenin ikinci büyük şehri Kaunas’ta 1933 yılında yaptırılan ancak zaman içinde tahribata uğrayan Kaunas Camisini restore ettirmiş ve cami ibadete açılmıştı.