TİKA'dan Kosova'da Özel Eğitim Seminerleri: TİKA'nın girişimiyle rehabilitasyon merkezi açılacak

Haberler
Ömer Kaya
26 Mart 2019, 15:13
Ömer Kaya
26 Mart 2019, 15:13

TİKA’nın Kosova’da faaliyet gösteren Türkiye Mezunları Derneği, Otizm Konuşuyor Derneği, Otizm Derneği ve Kosova Ulusal Otizm Derneği iş birliğiyle özel eğitim seminerleri dizisinin ikincisi düzenlendi.

TİKA Priştine Koordinatörü Hasan Burak Ceran, seminerde bir konuşma gerçekleştirerek, TİKA olarak 15 yılda çok sayıda projeye imza attıklarını ve bunlardan en prestijli ve önemlilerinden birinin otizmli ve down sendromlu bireyler için yapacakları rehabilitasyon merkezi olduğunu söyledi. Ceran, Priştine Belediyesi ile imzalanan protokol ile Kosova’da bir rehabilitasyon merkezi açılacağının da haberini verdi.

İzmir Anadolu Otizm Vakfı Eğitim Koordinatörü Deniz Onur, Hedef Davranış Belirleme ve Öğretimi Tasarlama, İzmir Anadolu Otizm Vakfı Terapi Koordinatörü Banu Bahçeci de Down Sendromlu ve Otizmli Bireylerde Dil ve Konuşma Becerilerinin Geliştirilmesine yönelik eğitim verdi.

KOSOVALILARDAN TİKA’YA TEŞEKKÜR

Otizm Konuşuyor Derneği Müdürü Violetë Hyseni de yapılan ortak çalışmalarla otizm konusunda ülkede farkındalığın arttığını belirterek, “Yıllar önce otizm kamuoyunda az bilinen bir terimdi. Bugün ise otizm için her yerde konuşuluyor. Bu da daha bilinçli ailelerle, profesyoneller, destekçiler ve bağışçıların çalışması sayesinde oldu. Siz aileler ve çocuklarımızın umudusunuz.” diyerek TİKA’ya teşekkürlerini iletti.

Kosova’daki özel eğitim seminerlerine; öğrenciler, okul öncesi öğretmenler, psikolog, pedagog, terapist ve dil terapistleri ile veliler katılıyor. Seminerler, mayısa kadar sürecek.