TİKA'dan Kırgızistan'daki işsizlik sorununa destek

Güncel
Ömer Kaya
19 Nisan 2019, 12:15
Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) desteğiyle Kırgızistan’ın başkenti Bişkek’te düzenlenen mesleki eğitim kurslarını başarıyla tamamlayan 77 kursiyere sertifikaları verildi. ( Nezir Aliyev – Anadolu Ajansı )
Ömer Kaya
19 Nisan 2019, 12:15

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Kırgızistan’ın başkenti Bişkek’te başlattığı meslek edindirme kurslarını başarıyla tamamlayan 77 kursiyere sertifikaları verildi.

EĞİTİMİ BAŞARIYLA TAMAMLAYAN KURSİYERLER İÇİN TÖREN DÜZENLENDİ

Söz konusu eğitimler, TİKA Bişkek Program Koordinatörlüğünde, “3D modelleme ve animasyon”, “grafik tasarım”, “web dizayn”, “audio ve video montaj”, “dikiş-nakış” alanlarında 2 aylık mesleki eğitim kursları şeklinde verildi. Kursları tamamlayan kursiyerlere sertifikalarını vermek için Kırgızistan Ulusal Kütüphanesi bünyesindeki Kırgız Türk Cengiz Aytmatov Kültür Merkezi’nde tören düzenlendi.

Törene, Kırgızistan Sosyal Kalkınma Bakan Yardımcısı Kamaldin Toktosartov, TİKA Başkan Yardımcısı Rahman Nurdun, Türkiye’nin Bişkek Büyükelçisi Cengiz Kamil Fırat, TİKA Bişkek Program Koordinatörü Ali Muslu, Kırgızistan Ulusal Kütüphanesi Müdürü Cıldız Bakaşova, eğitmenler ve kursiyerler katıldı.

Türkiye’nin Bişkek Büyükelçisi Cengiz Kamil Fırat, törendeki konuşmasında, TİKA’nın eğitim kurslarının ülkenin her tarafına yayılması ve bunun için Kırgızistan Sosyal Kalkınma Bakanlığı ile TİKA arasında iş birliğinin artması gerektiğinin altını çizdi.

“TİKA’NIN KURSLARI GENÇLERİN GELECEĞİNE YATIRIMDIR”

Kırgız Bakan Yardımcısı Toktosartov, burada yaptığı konuşmada, halihazırda ihtiyaç duyulan meslekleri seçerek eğitim kursu sağlayan TİKA’nın çok isabetli bir karar aldığını söyledi. Kursiyerlerin ülkenin gelecek nesillerini teşkil ettiklerini vurgulayan Toktosartov, “TİKA’nın eğitim kursları gençlerin geleceğine yatırımdır.” dedi.

TİKA Başkan Yardımcısı Rahman Nurdun da, TİKA’nın Kırgızistan’daki faaliyetlerine değindiği konuşmasında, “Buraya gelirken sadece sıradan bir sertifika töreni olacağını düşünmüştüm ama şimdi sizin yaptıklarınızı görünce bu kursların çok önemli ve faydalı olduğunu anladım.” diye konuştu.