TİKA'dan Gürcistan'ın tarımsal kalkınmasına destek

25 Ekim 2019, 10:49

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ile Gürcistan Çevre Koruma ve Tarım Bakanlığı arasında, tarımsal eğitim projelerinin gerçekleştirilmesi adına “Gürcistan Tarım İşbirliği Mutabakat Zaptı” imzalandı.

Tiflis’te, Gürcistan Ulusal Gıda Ajansı merkezinde düzenlenen imza törenine, TİKA Tiflis Koordinatörü Necla Demirdağ, Gürcistan Ulusal Gıda Ajansı Başkanı Zurab Çekuraşvli ve diğer yetkililer katıldı. “Gürcistan Tarım İşbirliği Mutabakat Zaptı” imzalayan Demirdağ ve Çekuraşvili, söz konusu iş birliğiyle Türkiye ve Gürcistan arasındaki ilişkilerin daha da ileriye taşınacağını ifade etti.

AVRUPA STANDARTLARINA UYGUN EĞİTİM VERİLECEK

TİKA Tiflis Koordinatörü Demirdağ, imza töreninin ardından basına açıklamalarda bulunda. Gürcistan ile tarımsal alanda yakın bir iş birliği sürdürüldüğünü belirten Demirdağ, mutabakat zaptıyla Türk uzmanların, Gürcü personeli ile Türkiye’nin tarım alanında zengin tecrübelerini paylaşacaklarını ifade etti. İş birliği çerçevesinde eğitime katılacak uzmanlar, Avrupa standartlarına uygun tarımsal eğitim imkanına kavuşacak.

PERSONEL ANKARA,İSTANBUL VE BURSA’DA EĞİTİM GÖRECEK

Ayrıca Demirdağ, “Gürcistan Tarım Uzmanları Eğitim Programı” kapsamında Türkiye’nin tarım alanındaki tecrübelerini paylaşmak üzere Gürcü personele Ankara, İstanbul ve Bursa’da birçok farklı dallarda eğitimler verileceğini aktararak, ”Gürcü uzmanların katılacağı eğitimlerde amaç, belirlenen analizlerin kendi ülkelerinde yapılabilmesi, Avrupa standartlarında üretim şartlarının tanıtılması ve farkındalığın yaratılması hem iç pazarda hem de uluslararası pazarda rekabet güçlerinin arttırılmasına katkıda bulunulması amaçlamaktadır.” dedi.


Bunlara da bakın: