TİKA'dan Azerbaycan'da gençlerin değerler eğitimine destek

Eğitim
Ömer Kaya
17 Nisan 2019, 11:16
Ömer Kaya
17 Nisan 2019, 11:16

Azerbaycan’da ortaokul öğrencilerine yönelik Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) projesi kapsamında kapanış ve ödül töreni gerçekleşti.

“Değerlerimiz – Servetimiz, Geleceğimizdir” projesinin kapanış ve ödül törenine, Türkiye’nin Bakü Büyükelçisi Erkan Özoral, TİKA Bakü Program Koordinatörü Teoman Tiryaki, Bakü Yunus Emre Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Cihan Özdemir ve pek çok Azerbaycanlı yetkililer, öğrenciler ve veliler katılım gösterdi.

Büyükelçi Özoral, etkinlikte yaptığı konuşmada, binlerce yıllık geçmişe sahip büyük Türk milletinin çok büyük medeniyet ve değerler sistemi geliştirdiğini söyledi. Türk milletinin bugüne kadar değerler sistemi sayesinde ayakta kaldığını vurgulayan Özoral, değerler sisteminin bir milleti nasıl ayakta tuttuğunun en güzel numunesinin Azerbaycan tarihinde gizli olduğunu kaydetti.

Türkiye’nin Bakü Büyükelçisi Erkan Özoral, “Azerbaycan 70 yıllık Sovyet döneminde değerlerini korumasını bildi. Bizler, Türk milleti olarak milli değerlerimize önem veriyoruz. Geçmişte milli değerleri korumak bugüne kıyasla daha kolaydı. İnternet çağı bize büyük fırsatlar sağladığı kadar büyük tehdit ve tehlikeler de getirmektedir. Bu tehditlerin en fazla etkileyeceği şeylerin başında da milli ve manevi değerlerimiz gelmektedir. Bunun için değerlerimizi korumak artık eskisinden de önemli.” değerlendirmesinde bulundu.

TİKA Bakü Program Koordinatörü Tiryaki de TİKA olarak çok sayıda proje gerçekleştirdiklerini, hiçbir projenin insana yapılan yatırım kadar kıymetli olmadığını söyledi.

Bakü’deki törenin ardından, “Değerlerimiz – Servetimiz, Geleceğimizdir” projesi kapsamında düzenlenen “en iyi kısa film” ve “en iyi hikaye” konulu yarışmalarda dereceye giren öğrencilere ödülleri takdim edildi.