TİKA'dan Arnavutluk'taki okula tadilat ve donanım desteği

Eğitim
Mehmet Berk Yaltırık
27 Nisan 2019, 17:12
Mehmet Berk Yaltırık
27 Nisan 2019, 17:12

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) Başkanlığı tarafından tadilatı yapılan ve donanım desteği sağlanan Skrapar şehrine bağlı Çorovoda ilçesindeki öğrenci yurdunun açıldığı bildirildi.

Anadolu Ajansı’nın aktardığına göre okulun açılış törenine Arnavutluk Cumhurbaşkanı İlir Meta, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Başkan Yardımcısı Birol Çetin, Türkiye’nin Tiran Büyükelçisi Murat Ahmet Yörük, TİKA Tiran Koordinatörü Necip Özay Özütok ve Skraparlı yetkililer iştirak etti.

Cumhurbaşkanı Meta açılış esnasındaki konuşmasında Skrapar’daki bu eğitim yatırımdan duyduğu memnuniyeti dile getirerek “kardeş ülke” olarak nitelendirdiği Türkiye’ye, Büyükelçi Yörük’e ve TİKA yetkililerine teşekkür etti. Meta, özellikle eğitim alanındaki TİKA yardımlarının gençlerin daha iyi öğrenim görmesi ve yaşaması için yapıldığını vurguladı.

TİKA Başkan Yardımcısı Çetin de kurum olarak Arnavutluk’ta 23 yıldır faaliyet gösterdiklerini hatırlatarak, bugüne kadar Arnavutluk’ta 500’den fazla proje gerçekleştirdiklerini ve bunların 110 tanesinin eğitim projeleri olduğunu ifade etti.

Büyükelçi Yörük ise açılış konuşmasında Türk ve Arnavut halklarının uzun yıllara dayanan dostluk ve kardeşlik ilişkilerine değinerek bu bağlar çerçevesinde tarihi eserlerin korunması ve tadilatından altyapının iyileştirilmesine, sağlık ve eğitim alanlarında ülkenin her köşesinde halkın ihtiyaçlarını karşılamak için çalıştıklarını ifade etti.

Proje kapsamında, 200 öğrenci kapasiteli yurdun kapı ve pencerelerinin değiştirilip boya işlerinin yapıldığı, ayrıca donanım desteği olarak da masa, sandalye, klima ve dolapların temin edildiği aktarıldı.