TİKA Bulgaristan'daki çalışmalarına bir yenisini daha ekledi

Haberler
_QHA Ankara
24 Nisan 2019, 21:27
_QHA Ankara
24 Nisan 2019, 21:27

TİKA Bulgaristan’daki projelerine hız verdi. Isı ve Enerji Verimliliği Projesini Razgrad Okuma Evinde uygulayan TİKA, Bulgaristan’da ilk defa kendi logosu ile projesinin açılışını yaptı.

Razgrad Valisi Günay Hüsmen, TİKA Balkanlar ve Dogu Avrupa Daire Başkanı Dr. Mahmut Çevik, Türkiye’nin Burgaz Başkonsolosu Nuray İnöntepe, sanatçı, akademisyen ve kursiyerlerin katıldığı 23 Nisan 2019 tarihindeki açılış töreninde TİKA Proje Tabelası Vali Hüsmen ile TİKA BADA Başkanı Çevik tarafından açıldı.

Açılışta konuşan Vali Günay Hüsmen projenin nasıl gerçekleştirildiğini ve gelecekte yapılacak projelerden şu sözlerle aktardı:

“Bugün, TİKA tarafından yenilenen 1869 Razgrad Okuma Evi binasını açtık. Bir süre önce, Okuma evi yönetimi 1954’te inşa edilen binanın onarım ihtiyacını benimle paylaştı. Bu onarımın destek ihtiyacını karşılamak için Ankara’ya gittim. TİKA Başkanı Sayın Dr. Serdar Çam ile Balkanlar ve Doğu Avrupa Dairesi Başkanı Dr. Mahmut Çevik ile görüştüm. Bugün bu proje Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov ile Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan arasındaki iyi iş birliği nedeniyle gerçekleşti. İki ülke arasındaki iş birliğinin ne anlama geldiğini pratikte göreceğimizden eminim. Asil jest için, TİKA’ya ve iyi ilişkileri bu bağışı mümkün kılan iki ülkenin liderlerine teşekkür ediyorum. Yapılacak diğer projelerimiz; yarıda kalan Tsar Boris Kilisesi’nin inşaatının tamamlanması, Rusçuk Üniversitesi Razgrad Şube Binası Yalıtım Projesi ve İsperih Belediyesinin Sokak Aydınlatma Projeleridir.” 

“KÜLTÜR TOPLUMLARIN OKSİJENİDİR”

TİKA Balkanlar ve Doğu Avrupa (BADA) Daire Başkanı Dr. Mahmut Çevik ise yaptığı açılış konuşmasında, Okuma Evinin sanatla bütünleşmesinin, kültürel faaliyetleri de gerçekleştirmelerinin önemli olduğunu, TİKA Başkanı Dr. Serdar Çam in Türkiye Kültür ve Turizm Bakan Yardımcılığına atanmasının var olan kültürel ilişkilerin artmasına vesile olacak projelerin uygulanmasına katkı ve imkan sağlayacağını belirtti.

BADA Başkanı Çevik konuşmasında, “Kaderimiz bu coğrafyada çizilmiştir. Sevincimiz, acımız, ezgilerimiz aynıdır. El ele bu coğrafyada birlikte olmalıyız, dinimiz ve dilimiz farklı olsa da kalplere dokunacak şekilde çalışacağız. Bu proje ne ilk ne de son projemiz olacaktır. Kültür alanında da projelerimiz olacaktır. Halkın ruhunu inşa edecek faaliyetleri yapan bu gençler ile bu projeleri fazlası ile yapacağız. Bulgar atasözü vardır: ‘Büyük ambar, küçük kepçe ile dolmaz’ diye. Kepçeleri büyülteceğiz ve çoğaltacağız.” diye kaydetti.

“Kültür, toplum için bir oksijendir” diyen Çevik, projenin bedelini soran basın mensuplarına, “İki ülke arasında hediyeleşmenin maliyeti olmaz, manevi güzellikte maddiyat önemli değildir” dedi.