THY: Pekin'den yola çıkan Çin aşısı yarın İstanbul'da olacak

Haberler
Ayyıldız Huri Kaptan
29 Aralık 2020, 13:56
Ayyıldız Huri Kaptan
29 Aralık 2020, 13:56

THY, Çin’den gelecek koronavirüs (Kovid-19) aşılarının ilk partisinin yarın Pekin-İstanbul seferiyle İstanbul Havalimanı’na ulaşacağını bildirdi. Aşılar perşembe akşamı ise Ankara’ya gönderilecek. Çin’den gelen uçakta 3 milyon doz aşı yer alacak.

Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından Pazartesi günü Türkiye’de olacağı söylenen ancak Çin’deki koronavirüs alarmı nedeniyle geciken aşıların, Türkiye’ye geliş tarihi belli oldu. Türk Hava Yolları (THY), Çin’den sipariş edilen yeni tip koronavirüs (Kovid-19) aşısının 3 milyon dozluk ilk partisinin 30 Aralık 2020 sabahı Pekin-İstanbul seferiyle İstanbul Havalimanı’na getirileceğini açıkladı. THY Basın Müşavirliğinden bugün yapılan açıklama ile Çin’den getirilecek koronavirüs aşısının ilk partisinin, THY’nin “TK 6175” sefer sayılı “Boeing 777” tipi uçağıyla yarın başkent Pekin’den İstanbul Havalimanı’na taşınacağı bildirildi.

3 MİLYON DOZ AŞI GELİYOR!

Açıklamada, ilk parti için 17 konteynerde toplam 3 milyon doz aşı taşıyacak uçağın yarın saat 06.10’da İstanbul’a ulaşacağı kaydedildi. Diğer yandan getirilen aşıların THY’ye ait başka bir seferle de Ankara’ya gönderilmesinin planlandığı aktarıldı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca 27 Aralık’ta yaptığı açıklamada, “Pekin’deki Kovid-19 alarmı ve Pekin gümrüğünde görülen Kovid-19 vakası sebebiyle gümrük hareketliliğine geçici olarak ara verilmiştir. Bu nedenle gümrük işlemlerinden sonra yola çıkması beklenen aşılarımızın gelişi bir iki gün ertelenmiştir. Gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz” dedi.