THY, Kazakistan seferlerini artıracak

Güncel
Ömer Cihad Kaya
20 Haziran 2019, 11:48
Ömer Cihad Kaya
20 Haziran 2019, 11:48

Türk Hava Yolları (THY), Türkiye ile Kazakistan arasında karşılıklı uçuşların artacağını bildirdi. THY Almatı Müdürü Hasan Savaş Erden’in bildirdiğine göre, 1 Temmuz 2019 itibarıyla Nur Sultan-İstanbul sefer sayısının haftada 5’ten 7’ye çıkarılacağını bildirdi.

Türk Hava Yolları konuyla ilgili Almatı’da bir basın toplantısı düzenledi. Toplantıda THY Almatı Müdürü Erden, düzenlediği basın toplantısında, kurumun son dönemde dünya havacılık sektörü konusunda büyük atılım gerçekleştirdiğini kaydetti.

THY, ALMATI’DA HAFTADA 10 TARİFELİ UÇUŞ GERÇEKLEŞTİRİYOR

Konuşmasında THY’nin 124 ülkeye uçuş gerçekleştirdiğini aktaran Erden, şirketin filosunda 336 uçak bulunduğunu, 2023 yılına kadar uçak sayısını 500’e, yolcu sayısını 120 milyona ve geliri 30 milyar dolara çıkarmayı hedeflediklerini kaydetti. Erden, Almatı’dan haftada 10 tarifeli uçuş gerçekleştirdiklerini aktararak, kısa vadede Kazakistan’ın Aktau kentinden uçuşlar yapmayı planladıklarını da söyledi.

NURSULTAN-İSTANBUL SEFERLERİ HAFTADA 7’YE ÇIKACAK

Erden, kültür, sanat ve ekonomik anlamda Kazakistan ile Türkiye’nin birbirine yakın olduğunu, bu nedenle her yıl iki ülke arasındaki yolcu sayısında ciddi artış kaydedildiğini bildirdi.

Kazakistan’dan geçen yıl 240 bin yolcunun Türkiye’ye seyahat ettiğini belirten Erden, “Bu rakamın bu yıl 250 binin üstüne çıkacağını düşünüyoruz. Bu ihtiyaçtan dolayıdır 1 Temmuz 2019’dan itibaren Nur Sultan-İstanbul seferlerini haftalık 5’ten 7’ye çıkaracağız.” dedi.

Erden, geçen yıl Kazakistan Sivil Havacılık Komitesi’nin desteğiyle Almatı’dan İstanbul’a geniş gövde uçaklarla seferler başlattıklarını, Nur Sultan’da da geniş gövde uçak seferleri yapmak istediklerini söyledi.

Uçak bileti fiyatlarının talebe göre 299 dolardan başladığını bildiren Erden, geçen yıl Kazakistan’dan İstanbul’a 66 bin yolcu, Antalya, Bodrum ve İzmir gibi turistik bölgelere charter uçuşlarla 10 bin yolcu taşıdıklarını kaydetti.