Theresa May parti liderliğinden resmi olarak istifa etti

Güncel
Mehmet Berk Yaltırık
08 Haziran 2019, 10:33
Mehmet Berk Yaltırık
08 Haziran 2019, 10:33

Birleşik Krallık Başbakanı Theresa May, Muhafazakar Partinin liderliğinden resmi olarak istifa etti.

İktidardaki Muhafazakar Partinin “1922 Komitesi”nden yazılı açıklama yapılarak Başbakan Theresa May’in istifa mektubunu komiteye ilettiği bildirildi.

Parti liderliği yarışı için adaylık başvurularını kabul etmeye başlayan komite, 10 Haziran 2019’da yerel saatle 17.00’ye kadar adayların başvurularını yapmaları gerektiğini duyurdu.

LİDER ADAYLARI

İçişleri Bakanı Sajid Javid, Dışişleri Bakanı Jeremy Hunt, Çevre ve Tarım Bakanı Michael Gove, Sağlık Bakanı Matt Hancock, Uluslararası Kalkınma Bakanı Rory Stewart, eski Dışişleri Bakanı Boris Johnson, eski Brexit Bakanı Dominic Raab, eski Avam Kamarası Lideri Andrea Leadsom, eski Çalışma Bakanı Esther McVey ile eski Üniversite ve Bilim Bakanı Sam Gyimah liderlik için yarışıyor.

SÜREÇ NASIL İŞLEYECEK?

Adayların önce partinin parlamento grubunda yapılacak oylamalarla elenerek iki kişiye inmesi, ardından iki isim için partinin yaklaşık 125 bin üyesinin 22 Temmuz 2019 tarihine kadar posta yoluyla oy kullanması öngörülüyor.

Yeni parti lideri ve yeni başbakan 23 Temmuz 2019’da ilan edilecek. Seçim gerçekleşene kadar May liderlik görevini vekaleten sürdürecek, başbakanlığı devam edecek.