Televizyon kanalı ATR, fon yetersizliği nedeniyle Avrupa Parlamentosuna başvurdu

Güncel
Elvina Khalilova
25 Şubat 2020, 13:27
Elvina Khalilova
25 Şubat 2020, 13:27

Kırım Tatar televizyon kanalı ATR, Avrupa Parlamentosu ve Avrupa Komisyonuna mali yardım çağrısında bulundu.

ATR yönetimine göre kanal, devlet finansmanının engellenmesi ve Ukrayna makamlarının desteklenmemesi nedeniyle kapanma tehlikesi altında.

ATR’nin konuyla ilgili gerçekleştirdiği açıklamada, “Dünyadaki tek Kırım Tatar televizyon kanalı olan ATR’ye sürekli olarak gerekli mali yardım sağlanması için, 4 Şubat 2016 tarihinde Avrupa Parlamentosu’nda onaylanan ve ATR kanalı da dahil olmak üzere medyaların yasadışı kapatılmasını kınayan ‘Kırım Özerk Cumhuriyeti’nde ve Sivastopol Kentinde İnsan Haklarının Durumu’ kararının uygulamanızı istiyoruz.” deniliyor. ATR çağrısında ayrıca, “ayrı devlet güçleri tarafından yapay olarak oluşturulmuş bürokratik engeller ve normatif eylemler nedeniyle” devlet tarafından tahsis edilen fonları alamadığını belirtti.

KIRIM TATAR TELEVİZYON KANALI ATR, KAPANMA TEHLİKESİ ALTINDA!

Ukrayna’da 1 eylül 2006’da Akmescit’te yayınlanmaya başlayıp, 2012’de uydu yayınında faaliyet göstermeye başlayan Kırım Tatar televizyon kanalı ATR’nin kapanma tehlikesi altında olduğu öğrenildi.

ATR kanalı Genel Müdürü Ayder Mujdabayev, kanalın fon eksikliği nedeniyle programlarının yüzde 90’ına son vermek zorunda kaldığını belirti. 2019 yılında kanalın devlet bütçesinden 35 milyon grivna (1 milyon 437 bin dolar) alması gerektiğini ancak bu bütçeyi alamadıklarını ifade etti.

Öte yandan, ATR kanalının, borçlarından dolayı 14 Ocak 2020 tarihinde uydu sinyalini kapattığı belirtildi. Mujdabayev, geçen yıl ATR’nin fon eksikliğinin 15 milyon grivna olduğunu bildirdi. Mujdabayev, bu fonun, işgal altındaki Kırım’a sinyal ve Kıyiv’de bina kiralamasıyla ilgili borçlara gideceğini kaydetti.

Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan ATR Genel Müdürü Mujdabayev, “Açıkçası, ne yapacağımızı bilmiyoruz. Dünyadaki tek Kırım Tatar kanalı çalışacak mı çalışmacak mı göreceğiz” dedi. Ayrıca, ATR’nin internet sitesinde, kullanıcıların destek olması için kampanya başlatıldı.