Telefonlara Rusya'dan yeni tehlike: Bu uygulamaya dikkat!

Güncel
Ömer Cihad Kaya
28 Haziran 2019, 10:38
Ömer Cihad Kaya
28 Haziran 2019, 10:38

Rusya’dan dünyaya yayılan Riltok(RealTalk) isimli uygulama, telefon sahiplerinin ekran görüntülerinin kaydediyor, kredi kartı şifrelerini ve daha bir çok bilgiyi kopyalıyor.

BANKA HESAPLARI BOŞALTILIYOR!

Uygulama içerisinde, girdiğiniz kredi kartı bilgileri ve şifreler bile görülebiliyor. Ayrıca Riltok, adlı mobil zararlı yazılımın yeni sürümlerinin ortaya çıkmasıyla banka hesap bilgileri çalınıyor, hesaplar boşaltılıyor.

PEKİ UYGULAMA NASIL ÇALIŞIYOR?

Riltok (RealTalk), bankacılıkta truva atı olarak nitelendirilen zararlı yazılımlardan biri. Bankacılıkta kullanılan Truva atı saldırısı, kullanıcıya bir SMS gönderilerek başlıyor. Mesajda yer alan bağlantı, ücretsiz reklam hizmeti veren popüler bir web sitesinin sahte bir kopyasına yönlendiriyor. Web sitesinde kullanıcıdan yeni mobil uygulamayı kurması isteniyor. Bu uygulama aslında Riltok zararlı yazılımını içeriyor. Yazılım indirildikten sonra kurbandan gerekli izinleri alıyor ve kendini SMS gönderip almak için varsayılan uygulama olarak tanımlıyor. Böylece saldırganlar tüm SMS’leri görebiliyor.

Saldırılarda genellikle hesaplara girişte kullanılan kimlik bilgileri çalınıyor ve internet bankacılığı oturumları ele geçiriliyor. Truva atları genellikle yasal web servisleri ve uygulamaları gibi görünüyor ve kullanıcıları kandırarak onların kimlik bilgilerini ve hassas verilerini çalıyor.

Kurbanların finansal hesaplarına ve varlıklarına erişmek için tasarlanan bu yazılımlar akıllı telefon kullanıcıları için ciddi bir tehdit oluşturuyor.