"Tek yürek olarak Türkiye’nin Azerbaycan’a desteği tamdır!"

Güvenlik
Mehmet Berk Yaltırık
27 Eylül 2020, 14:07
Mehmet Berk Yaltırık
27 Eylül 2020, 14:07

Türkiye, Ermeni saldırganlığı karşısında her zaman Azerbaycan’ın yanında olduğunu bir kere daha duyurdu.

Türk Dışişleri Bakanlığı, Ermenistan ordusunun 27 Eylül 2020’de Azerbaycan cephe hattına ve sivil yerleşimlere yönelik saldırısına ilişkin açıklama yayımladı. Bugün yayımlanan açıklama, Türkiye’nin “tek yürek” Azerbaycan’ın yanında olduğu bir kez daha vurgulanarak Ermenistan’ın bölgesel barış ve istikrarın önündeki en büyük engel olduğuna dikkat çekildi.

Açıklamanın tam metni şöyle:

“AZERBAYCAN NASIL İSTERSE, O ŞEKİLDE YANINDA OLACAĞIZ”

“Ermenistan Silahlı Kuvvetlerinin bu ‪sabah ateşkesi ihlal ederek cephe hattında Azerbaycan ordusu ile Terter rayonuna bağlı Kapanlı, Ağdam rayonuna bağlı Çıraklı ve Ortakerbent, Fuzuli rayonuna bağlı Alhamlı ve Şükürbeyli ve Cebrail rayonuna bağlı Çocukmercanlı köylerini ağır silahlarla yoğun şekilde ateşe tuttuğunu öğrendik. Uluslararası hukukun açık ihlali olan ve sivil kayıplara da yol açan Ermeni saldırısını şiddetle kınıyoruz. Bu saldırılarla Ermenistan bölgede barış ve istikrarın önündeki en büyük engel olduğunu bir kez daha göstermiştir. Azerbaycan, halkını ve toprak bütünlüğünü korumak için meşru müdafaa hakkını elbette kullanacaktır. Bu süreçte, tek yürek olarak Türkiye’nin Azerbaycan’a desteği tamdır. Azerbaycan nasıl isterse, o şekilde yanında olacağız. Uluslararası toplumu da haklının yanında durmaya davet ediyoruz. Bu vesileyle, şehit düşen Azerbaycanlı kardeşlerimize Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifa ve Can Azerbaycan’a başsağlığı diliyoruz.”

ERMENİSTAN, AZERBAYCAN SINIRINDA CEPHE HATTINA VE SİVİLLERE SALDIRDI

Ermenistan-Azerbaycan cephe hattında Ermeni güçleri, 27 Eylül 2020’de Azerbaycan sivil yerleşim birimlerine ateş açtı. Ermeni güçlerinin provokasyonunu önlemek için karşı saldırı gerçekleştiren Azerbaycan ordusu, Ermenistan’a ait 12 adet OSA uçaksavar füze sistemini imha etti.

Azerbaycan Savunma Bakanlığından bugün yapılan duyuruya göre Ermenistan ordusunun saat 06.00 sıralarında cephe hattı boyunca geniş kapsamlı provokasyonda bulunup Azerbaycan Silahlı Kuvvetleri mevzilerine ve sivil yerleşim birimlerine büyük çaplı silahlar, top ve havanlarla ateş açtığı aktarıldı.

SİVİLLERDEN ÖLÜ VE YARALILAR VAR

Bakanlığın açıklamasına göre sınır bölgesinde, Terter’in Gapanlı, Ağdam’ın Çıraklı ve Orta Garvand, Fuzuli’nin Alhanlı ve Şükürbeyli, Cebrayıl’ın Çocuk Mercanlı köylerine Ermenistan ordusunun yoğun bombardımanı sonucu sivillerden ölü ve yaralıların olduğu, sivil altyapının da ciddi şekilde hasar gördüğü bildirildi.

ERMENİ GÜÇLERİNİN SALDIRI KARŞILIKSIZ KALMADI

Azerbaycan ordusunun Ermenilerin provokasyonunu önlemek ve cepheye yakın bölgelerde yaşayan halkın güvenliğini sağlamak amacıyla misilleme tedbirlerinde bulunduğu bilgisi de Azerbaycan Savunma Bakanlığının bir başka açıklamasında yer aldı.

Bu ikinci açıklamaya göre Azerbaycan kara birliklerinin, tank birimlerinin, füze ve topçu birliklerinin, insansız hava araçlarının desteğiyle cephede ve başka mevzilerde bulunan çok sayıda Ermeni askerini, tesis ve askeri araçlarını tespit ederek vurduğu, Ermenistan’a ait 12 adet OSA uçaksavar füze sisteminin imha edildiği aktarıldı.

Bu harekat esnasında Azerbaycan Hava Kuvvetlerine ait bir savaş helikopterinin, Ermenistan ordusu tarafından Terter tarafında düşürüldüğü, mürettebatın hayatta olduğu da bildirildi.