logo qha

"Tehdit dili Türkiye'yi gerekli adımları atmaktan asla vazgeçiremeyecek"

18 Aralık 2019, 22:03

Türkiye Dışişleri Bakanlığı, ABD Senatosundan geçen S-400’ler ve F-35’lerle ilgili yaptırımları içeren 738 milyar dolarlık savunma Bütçesine ilişkin, “Tehdit dilinin Türkiye’yi ulusal güvenliği için gerekli adımları atmaktan asla vazgeçiremeyeceğini hatırlatırız.” açıklamasını yaptı.

Bakanlık tarafından yapılan yazılı açıklamada, “ABD Temsilciler Meclisi’nde ve Senatosu’nda kabul edilen 2020 yılı Ulusal Savunma Yetki Yasası taslağında ülkemize karşı yine hasmane unsurlar yer almaktadır. Türkiye’ye düşman çevrelerin etkisiyle iç siyasi hesaplaşmaların peşinde koşan Kongre üyeleri, ABD ile ilişkilerimizin iyileştirilmesi vizyonuna zarar vermeye devam etmektedir.” ifadelerine yer verildi.

Ayrıca Bakanlık, “Bu yasa çerçevesinde ülkemizin tüm yükümlülüklerini yerine getirdiği F-35 programına katılımının haksız bir şekilde engellenmesi, S-400 tedariğimizle ilgili olarak ülkemize yaptırım çağrısının yinelenmesi, benzer şekilde yasada TürkAkım projesine de yer verilmesi, Kongre’nin egemen bir devlet olarak aldığımız kararlara karşı saygısızlığının ve akıl dışı hasmane tutumunun sürdüğünü göstermektedir.” ifadeleriyle ABD’nin Türkiye’ye karşı akıl dışı bir politika izlediğinin altını çizdi.

ABD SAVUNMA BÜTÇESİ SENATO’DAN GEÇTİ

ABD’nin “2020 Ulusal Savunma Yetkilendirme Yasası” olarak bilinen savunma bütçesi, Kongrenin iki kanadının üzerinde uzlaştığı şekliyle Temsilciler Meclisinin ardından Senatodan da geçti. Kabul edilen tasarıda; Pentagon’a 635 milyar dolar temel harcama, 71,5 milyar dolar Denizaşırı Muhtemel Operasyonlar fonu, 23,1 milyar doları Enerji Bakanlığı bünyesinde yapılacak savunma ve 8,1 milyar dolar da diğer savunma harcamaları için bütçe ayrıldı. Ayrıca, 300 milyon dolar da savunma ile ilgili olmayan alanlar olmak üzere toplam 738 milyar dolarlık bütçe tahsis ediliyor.

Söz konusu tasarının Türkiye’yi ilgilendiren kısmında ise, Ankara’nın S-400 hava savunma sistemlerini alım işlemlerine devam ettiği gerekçesiyle Türkiye’ye F-35 uçaklarının teslim edilmemesi kaydediliyor.

ABD
Türkiye
Bunlara da bakın: