TCG Amasra, İğneada açıklarında mayın aramaya devam edecek

Güncel
qha muhabir
29 Mart 2022, 13:59
qha muhabir
29 Mart 2022, 13:59

Deniz Kuvvetleri Komutanlığına ait “TCG Amasra” mayın tarama gemisi, Karadeniz’de İğneada açıklarında mayın arama faaliyetlerini sürdürecek.

Deniz Kuvvetleri Komutanlığına ait “TCG Amasra” mayın tarama gemisinin, Karadeniz’e sahili bulunan Kırklareli’nin Demirköy ilçesine bağlı İğneada açıklarında mayın arama faaliyetlerini sürdüreceği açıklandı. 28 Mart 2022 Sabah saatlerinde İğneada açıklarında bir mayın tespit ediliş ve Sualtı Savunma (SAS) timleri tarafından etkisiz hale getirilmişti.

Ayrıca bölgeye tarama yapmak amacıyla “TCG Amasra” mayın tarama gemisi de sevk edildi. 28 Şubat arama faaliyetlerini tamamlayan tarama gemisi, yoğun sisin etkili olduğu bölgede yardımcı botun yön göstermesi ile İğneada Limanı’na yanaştı. Geminin bölgede mayın arama faaliyetlerine devam edeceği bildirildi.

Mayın tarama gemisi, İğneada açıklarında mayın aramaya devam edecek

İŞGALCİ RUSYA, KARADENİZ’E MAYIN DÖŞEYİP SUÇU UKRAYNA’YA ATMIŞTI!

Stratejik Karadeniz Araştırmaları Enstitüsü Müdürü Andriy Klimenko, Rus ordusunun, Karadeniz’de Odesa’dan İstanbul Boğazı’na kadar olan deniz yollarını mayınladığını 19 Mart’ta bildirmişti. Klimenko, Rusya’nın güya bu mayınların Ukrayna’ya ait olduğuna dair bilgileri yaydığını aktardı. Uzman Klimenko, Soçi Deniz Limanının, dün bölgede bulunan gemilerin armatörlerine ve kaptanlarına bir “uyarı” mektubu gönderdiğini bildirdi.

Mektupta Rus yetkilileri, Ukrayna Deniz Kuvvetlerinin Odesa, Oçakiv, Çornomorsk ve Yuzne limanları yakınlarına deniz (çapalı) mayınları yerleştirdiğini ancak çıkan fırtına nedeniyle güya yaklaşık 420 mayının koptuğunu ve şu anda bu mayınların Karadeniz’in kuzeybatısında denizcilik için bir tehdit oluşturduğu iddia edildi.