TBMM'ye sunulan tezkere, 17 Kasım Azerbaycan Milli Diriliş Günü'nde görüşülecek

17 Kasım 2020, 01:14

Azerbaycan ile Ermenistan arasında varılan mutabakat sonucu, ateşkesin denetlenmesi amacıyla işgalden kurtarılan Azerbaycan topraklarında bir ortak merkez kurulması için Türk askeri Azerbaycan’a gitmeye hazırlanıyor. Azerbaycan tezkeresi Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın imzasıyla bugün TBMM’ye sunuldu. Rusya Savunma Bakanlığının, Dağlık Karabağ’da temas hattı boyunca gözlem noktalarının konuşlandırma işlemlerinin tamamlandığını bildirilmesinin ardından; TBMM’den Türk askerinin gönderilmesine ilişkin çıkacak tezkere kararı Ak Parti, CHP, MHP ve İyi Parti tarafından kabul edilmesi bekleniyor.

Dağlık Karabağ’daki çatışmaları sonlandıran ateşkes anlaşmasının ardından bölgede kurulacak barış gücüne ilişkin bir süredir tartışmalar sürüyordu. Rus tarafı Türk askerinin Karabağ’da olmayacağı iddialarına Türkiye ve Azerbaycan’dan sert ifadeler gelmişti. Azerbaycan’ın talebi üzerine ortak merkezde Türkiye ve Rusya’nın ortaklaşa yer almalarının kararlaştırıldığı bildirilen Cumhurbaşkanlığı tezkeresi bugün Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin (TBMM) onayına sunuldu. AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan, bugün yaptığı yazılı açıklama ile 17 Kasım’da TBMM Genel Kurulunda, Azerbaycan’a asker gönderilmesine ilişkin Cumhurbaşkanlığı tezkeresini görüşmeyi planladıklarını duyurdu.

TBMM’YE SUNULAN AZERBAYCAN TEZKERESİ NELERİ İÇERİYOR?

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla Türkiye Büyük Millet Meclisine gönderilen Azerbaycan Tezkeresi, Meclis Başkanlığına sunuldu. Azerbaycan’ın 17 Kasım Milli Uyanış Günü’nde Genel Kurulda oylanacak tezkerede, dost ve kardeş ülke Azerbaycan’ın, işgal altındaki topraklarını kurtarma mücadelesine vurgu yapıldı ve Türk askerinin ne amaçla gideceği açıklandı. İşte ayrıntılar…

Haberin devamı için:
TBMM’ye sunulan Azerbaycan Tezkeresi neleri içeriyor

TEZKERE 17 KASIM AZERBAYCAN’IN MİLLİ DİRİLİŞ GÜNÜ’NDE GÖRÜŞÜLECEK

Azerbaycan’a asker gönderilmesine ilişkin Cumhurbaşkanlığı tezkeresinin, yarın görüşüleceğini duyuran AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan, 17 Kasım Azerbaycan Milli Diriliş Günü’nde görüşülecek olmasının oldukça anlamlı olduğuna dikkat çekti. Azerbaycan tezkeresinin, Azerbaycan’ın belirleyeceği yerde, Mehmetçik’in Türkiye’nin Rusya’yla birlikte kuracağı Ortak Merkez’de görev yapmasını, Türkiye ile Azerbaycan Arasında Stratejik Ortaklık ve Karşılıklı Yardım Anlaşması hükümlerinden kaynaklanan taahhütlerin yerine getirilmesini, ateşkesin tesisi, ihlallerin önlenmesi, bölgede barış ve istikrarın sağlanması amacıyla Türkiye’nin yüksek menfaatlerinin etkili şekilde korunması gibi konuları içerdiğini kaydeden Başkanvekili Turan, tezkerenin, 17 Kasım Azerbaycan Milli Diriliş Günü’nde görüşülecek olmasının oldukça anlamlı olduğuna dikkati çekti.

Turan, dost ve kardeş ülke Azerbaycan’a asker gönderilmesine ilişkin tezkereye tüm partilerin destek vermesinin, birlik ve beraberlik mesajı açısından son derece kıymetli olacağına vurgu yaptı.

RUS ASKERİ KARABAĞ’DA KONUŞLANDI

Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü Konaşenkov, bugün yaptığı açıklama ile Dağlık Karabağ’da temas hattı boyunca gözlem noktalarının konuşlandırma işlemlerinin tamamlandığını açıkladı.
Ateşkesin tüm temas hattında tamamen sağlandığını aktaran Konaşenkov, Rus askerlerinin görev yapacağı gözlem noktalarının konuşlandırılmasına yönelik operasyonun tamamlandığını bildirdi.
Rus askerlerinin 24 saat bölgedeki durumu gözlemlediğini aktaran Konaşenkov, “Ateşkes, ‘güney’ sorumluluk bölgesinde 9 gözlem noktasında, ‘kuzey’ sorumluluk bölgesinde de 9 gözlem noktasında barış gücü birimleri tarafından kontrol ediliyor. Laçin koridorunda 7 geçici gözlem noktası bulunuyor.” dedi. Konaşenkov, 10 Kasım’dan bu yana Rusya’dan yapılan toplam 140 uçak seferi ile Dağlık Karabağ’a Rus askerlerinin ve askeri araçlarının getirildiğini de kaydetti.

Azerbaycan
TBMM
Bunlara da bakın: