TBMM, Sayıştay Başkanını ve RTÜK üyelerini seçecek

Haberler
Ömer Kaya
21 Haziran 2021, 13:55
Ömer Kaya
21 Haziran 2021, 13:55

Türkiye Büyük Millet Meclisinde yargı düzenlemeleri, Sayıştay Başkanının seçimi ve RTÜK’ün üç üyesinin seçimi yapılacak. TBMM, askeri yargı kapsamındaki suçlara bakacak olan uzman mahkemeler yeniden belirleyecek.

TBMM’de bugün başlayacak yasama faaliyetleri, yoğun bir gündemle devam edecek. TBMM Genel Kurulunun en önemli gündemi, Sayıştay Başkanı’nın seçimi olurken; yargı düzenlemeleri ve RTÜK’e seçilecek olan 3 üye için de çalışmalar yürütülecek.

DÖRDÜNCÜ YARGI PAKETİ ADALET KOMİSYONUNA GELECEK

Çalışmalar arasında, askeri yargı kanununda değişiklik yapan kanun teklifi, Genel Kurul gündeminde olacak. Ayrıca TBMM Genel Kurulu haricinde komisyonlarda da yoğun bir mesai olacak. Komisyonlarda da önemli düzenlemeler ele alınacak. 4’üncü yargı paketi Adalet Komisyonu’nda görüşülecek.

ADLİ KONTROL İKİ YILLA SINIRLANACAK

Öte yandan, dördüncü yargı paketinde getirilen yeniliklerden birisi de tutuklamalarda somut delil şartının aranması olacak. Adli kontrol iki yılla sınırlandırılacak ve 4 ayda bir gözden geçirilecek. Mağduriyetlerin önüne geçmek için adliyelerde 7 gün 24 saat boyunca ifade alınabilecek.