TBMM Sağlık Komisyonu tarafından kabul edildi: Kovid-19 meslek hastalığı sayılacak

Haberler
Ayyıldız Huri Kaptan
22 Kasım 2020, 10:57
Ayyıldız Huri Kaptan
22 Kasım 2020, 10:57

Koronavirüsün sağlık çalışanları için meslek hastalığı olarak kabul edilmesi önerisi tüm partilerin ortak kararı ile kabul edilerek TBMM Sağlık Komisyonu’ndan geçti. SES, Kovid-19’un meslek hastalığı sayılması önerisinin Sağlık Komisyonu tarafından kabul edildiğini açıkladı.

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES), dün Türkiye Büyüt Millet Meclisi (TBMM) Sağlık Komisyonu’ndaki tüm partilerin Kovid-19’un sağlık emekçileri için meslek hastalığı sayılması önerisinin kabul edildiğini duyurdu.
Meclis Sağlık Komisyonu’nda tüm partilerin temsilcilerinin ortak görüşüyle Kovid-19 hastalığının sağlık çalışanları için meslek hastalığı sayılması önerisinin kabul edilmesinin ardından, Komisyon Başkanı Eski Sağlık Bakanı Recep Akdağ, ortak yasa teklifi hazırlamak için parti yöneticileri ve Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile görüşeceklerini açıkladı.

SES’ten konuya ilişkin yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Aylardır iş yerleri önünde yaptığımız eylemler, Mecliste grubu bulunan partilerle görüşmelerimiz, şube/temsilciliklerimizin illerindeki siyasi partileri ziyaretleri, milletvekillerine gönderdikleri mailler, görüşmeleri, hashtag çalışmalarımız neticesinde Kovid-19’un meslek hastalığı sayılması yönünde önemli bir adım atıldı.

ÖNERİYE TÜM PARTİLER DESTEK VERDİ

Meclis Sağlık Komisyonu’nda tüm partilerin temsilcilerinin ortak görüşüyle Kovid-19’un sağlık emekçileri için meslek hastalığı sayılması kabul edildi. Komisyon Başkanı Recep Akdağ, ortak yasa teklifi hazırlamak için parti yöneticileri ve Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile görüşeceklerini söyledi.
Sağlık alanında örgütlü emek ve meslek örgütleriyle birlikte Kovid-19’un sağlık emekçileri için meslek hastalığı olarak kabul edilmesi, sağlık ve sosyal hizmet emekçilerinin bütün sorunlarının çözülmesi ve taleplerinin karşılık bulması için mücadelemiz devam edecek.

YASALAŞMASI İÇİN SÜREÇ TAKİP EDİLECEK

Sağlık Komisyonu’nda onaylanan yasa teklifi bir an önce, geçmiş dönemde yaşamını yitiren ve enfekte olan sağlık emekçileri ile tüm sağlık ve sosyal hizmet alanında çalışan emekçileri kapsayacak şekilde yasalaşması için sürecin takipçisi olacağız.