TBMM heyeti Azerbaycan'ı ziyaret etti

Güncel
Oğuzhan Batur
11 Haziran 2019, 17:38
Oğuzhan Batur
11 Haziran 2019, 17:38

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanvekili Süreyya Sadi Bilgiç başkanlığındaki heyet, Bakü’de Azerbaycan Milli Meclis Başkanı Oktay Asadov ile bir araya geldi.

Anadolu Ajansı’nın haberine göre Bakü’de düzenlenecek Bölgesel Güvenlik ve İşbirliği Konferansı’na katılmak için Azerbaycan’a gelen TBMM heyeti, Milli Meclisi ziyaret etti. Milli Meclis Genel Kurul Salonu’nu gezen heyet, daha sonra Asadov ile görüştü.

TBMM Başkanvekili Bilgiç, görüşmede yaptığı konuşmada, Türkiye ve Azerbaycan arasındaki mükemmel ilişkilerin bölgenin istikrarı açısından büyük önem taşıdığını söyledi. İki ülkenin ortak enerji ve ulaştırma projelerine değinen Bilgiç, iş birliğini daha da güçlendirmekte kararlı olduklarını vurguladı.

DAĞLIK KARABAĞ MESELESİ

Türkiye’nin FETÖ ile mücadelesini aralıksız sürdürdüğünü ifade eden Bilgiç, Azerbaycan yönetiminin FETÖ’nün eğitim ve basın kuruluşlarına karşı önlemlerini önemsediklerini belirtti. Bilgiç, FETÖ ile mücadelede ortaya koyulan tavır için Azerbaycan’a teşekkürlerini iletti.

Dağlık Karabağ sorununa da değinen Bilgiç, bölgesel istikrar ve kalkınmanın önündeki en önemli engel olan sorunun Azerbaycan’ın egemenliği ve toprak bütünlüğü içerisinde çözülmesinden yana olduklarını vurguladı.

Azerbaycan Milli Meclisi Başkanı Oktay Asadov da iki ülke arasındaki ilişkilerin üst düzeyde olduğunun altını çizdi.

AZERBAYCAN’IN TÜRKİYE’YE YAPTIĞI YATIRIMLAR 2020’DE 20 MİLYAR DOLARA ULAŞACAK

Ticari ilişkilerin de iyi seyir izlediğini bildiren Asadov, 2017’de 2,7 milyar dolar olan ticaret hacminin 2018’de 3,7 milyar dolara yükseldiğini, bu rakamın 10 milyar dolara çıkartılmasının hedeflendiğini kaydetti. Azerbaycan’ın Türkiye’ye yaptığı yatırımların 2020’de 20 milyar dolara ulaşacağını söyleyen Asadov, yatırımların daha da artacağına ve ilişkilerin daha da güçleneceğine emin olduğunu dile getirdi.

Türkiye’nin bazı iç ve dış tehditlerle mücadele ettiğini hatırlatan Asadov, Türkiye’nin tüm bu tehditlerle baş edeceğine inandıklarını sözlerine ekledi.