TBMM Genel Kurulu'nda kabul edilen memur ve emekliye ek zam teklifi yasalaştı

Güncel
Ömer Kaya
20 Ocak 2022, 11:21
Ömer Kaya
20 Ocak 2022, 11:21

Memur ve emeklilere ek zam öngören kanun teklifi, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edildi. TBMM Genel Kurulu’nda da kabul edilen teklif yasalaştı. Bu kapsamda, memur ve emeklilerin yeni dönemde alacağı maaşlar da belli olacak.

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Plan ve Bütçe Komisyonu’nda, memur ve emekliye ek zam teklifini içinde barındıran “Bireysel Emeklilik Tasarruf ve Yatırım Sistemi Kanunu ile Bazı Kanunlarda ve Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi” kabul edildi. Kanun teklifi, komisyondaki görüşmelerin ardından TBMM Genel Kurulu’nda görüşülerek kabul edildi ve yasalaştı.

SON DAKİKA - MEMUR EK ZAM YASALAŞTI! Memur ek zammı ne kadar? Memur ve emekli ek zam ödemeleri ne zaman?

MEMUR VE EMEKLİLER 2022’DE NE KADAR MAAŞ ALACAK?

Teklifle, Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’nda da değişiklik yapılıyor. Buna göre, gelir ve aylık ödemesi yapılanlara 1500 lira olarak öngörülen aylık asgari ödeme tutarı 2500 liraya yükseltilecek. Bu madde, 2022 yılı ocak ayı ödeme döneminden itibaren uygulanmak üzere düzenlemenin yayımı tarihinde yürürlüğe girecek. Emekli maaşlarının en az 2500 TL olarak belirlenmesiyle; 1 milyon 265 bin kişi faydalanacak ve düzenlemenin yıllık maliyeti 3,5 milyar TL olarak belirlendi.