TBMM'de yeni yılın ilk mesaisi bugün başlıyor: Kritik ekonomik düzenlemeler yolda

Ekonomi
Ömer Kaya
04 Ocak 2022, 10:23
Ömer Kaya
04 Ocak 2022, 10:23

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM), verilen iki haftalık aranın ardından yoğun mesaisine bugün başlıyor. Ekonomi başlıklı yasa tekliflerinin Genel Kurul’a sunulması bekleniyor.

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM), çalışmalarına 22 Aralık 2021’de ara vermişti. Bugün yeniden mesaiye başlayan mecliste ekonomi hususundaki yasa teklifleri görüşülecek. Hazırlıkları süren ve Meclis’e sevk edilmesi planlanan yeni yasa teklifinde, Kur Korumalı TL Mevduat ürününün yasal çerçevesi çizilecek. Mevduatların bu ürüne yönlendirilmesi için sağlanan devlet desteğine yönelik Hazine’nin üstleneceği görevin yasal altyapısı hazırlanacak.

Kritik düzenlemeler geliyor: TBMM yeni yılın ilk mesaisine bugün başlıyor

STOKÇULUĞA KARŞI KANUN TEKLİFİ, BES, KDV DÜZENLEMESİ TBMM’NİN GÜNDEMİNDE

Genel Kurul’da ilk olarak stokçuluğa karşı caydırıcılığın artırılmasını da içeren “Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi” görüşülecek. Bireysel emeklilik sisteminde yüzde 25 olan devlet desteğinin 5 puan artırılarak yüzde 30 olması da yasa teklifinde yer alacak. KDV düzenlemesiyle bazı sektörlerde indirim olabileceği belirtilirken, uygulamanın genel oranlarında sadeleştirme yapılabileceği de ifade ediliyor.