TBMM Başkanı Şentop: Savaş, Ukrayna ve Rusya arasındaki bir mesele olmaktan çıktı dünya barışını tehdit ediyor

Güncel
qha muhabir
28 Mart 2022, 12:59
qha muhabir
28 Mart 2022, 12:59

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Mustafa Şentop, Rusya-Ukrayna müzakerelerinin İstanbul’da yapılmasının çok isabetli bir karar olduğunu, sürecin başından beri gerek Ukrayna gerek Rusya’yla görüşen, ateşkesin sağlanması için gayret gösteren tek ülkenin Türkiye olduğunu söyledi.

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Avrupa Birliği Parlamento Başkanları Toplantısı için gittiği Slovenya’nın başkenti Lübliyana’da 28 Mart 2022 tarihinde basın açıklaması gerçekleştirdi. Basın toplantısında Şentop, Ukrayna ve Rusya müzakere heyetlerinin sonraki görüşmelerinin İstanbul’da gerçekleştirilmesi konusunda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in mutabık kaldıklarıyla ilgili değerlendirmede bulundu.

ŞENTOP: SÜRECİN BAŞINDAN BERİ ATEŞKESİN SAĞLANMASI İÇİN GAYRET GÖSTEREN TEK ÜLKE TÜRKİYE

Çok isabetli bir karar. Olması gereken şey bu. Çünkü takip ediyoruz; sürecin başından beri gerek Ukrayna gerek Rusya’yla görüşen, ateşkesin sağlanması için gayret gösteren tek ülke Türkiye. Şüphesiz bunu herkes temenni ediyor” diyen Mustafa Şentop, “Bölgemizde, dünyada, bütün siyasetçiler, devlet adamları, insanlar bir an önce ateşkes olsun diye temenni ediyor. Ama bunu gerçekleştirebilmek için iki tarafla birlikte görüşebilmek, tarafları buna ikna edebilmek, bir araya getirebilmek önemli. Cumhurbaşkanı’mız sürecin başından beri bunun için çok yoğun gayret gösteriyor” ifadelerini kullandı.

Diğer taraftan, Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun diplomatik çabalarına ve ziyaretlerine dikkat çeken Şentop, “Böyle bir müzakerenin zemini, zihinsel zemini hazırdı. Olması gereken de buydu. İsabetli olur. Bizim arzumuz; ille de Türkiye’de olsun meselesi değil, mesele bir an önce ateşkesin gerçek manada sağlanması. İnşallah Türkiye’de yapılacak toplantı buna vesile olur” dedi.

ŞENTOP: SAVAŞ UKRAYNA VE RUSYA ARSADINAKİ MESELE OLAMKTAN ÇIKTI

Savaşın sadece Rusya-Ukrayna arasındaki bir mesele olmaktan çıktığını belirten Şentop, “Başta bölgemiz olmak üzere daha genel anlamda dünya barışını tehdit eden bir meseleye dönüştü. Ortada büyük bir risk var. Dolayısıyla bütün toplantıların gündem maddelerinden birisi hatta birincisi, en baştaki bu olacak. Ben geçen hafta ve ondan önceki hafta meclis başkanlarıyla, bilhassa Ukrayna’ya yakın çevredeki meclis başkanlarıyla görüştüm” şeklinde konuştu.

Polonya, Romanya, Slovenya meclis başkanlarıyla ve Rusya Devlet Duması Başkanı Vyaçeslav Volodin ile yaptığı temaslardan bahseden Şentop, herkesin arzusunun bir an önce ateşkesin sağlanması olduğunu belirtti ve bunun sözde bırakılmayıp gerçekleştirilecek bir zemin hazırlanması gerektiğini vurguladı.

Mustafa Şentop, savaş durumunun Avrupa Birliği Parlamento Başkanları Toplantısı’nda görüşülecek başlıca konuların biri olduğunu söyledi.