TBMM Başkanı Şentop: İtalya'ya 2. Dünya Savaşı'ndaki rolünü hatırlatmak isteriz

Güncel
Ömer Kaya
12 Nisan 2019, 10:55
Ömer Kaya
12 Nisan 2019, 10:55

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Mustafa Şentop, İtalya Parlamentosu’nun 1915 olaylarını “soykırım” olarak tanıma kararına sert tepki gösterdi.

Şentop söz konusu karara ilişkin, “İtalya Temsilciler Meclisi kendini uluslararası mahkemelerin yerine ikame ederek soykırım gibi uluslararası hukukta açıkça tanımlanmış spesifik bir suç hakkında hüküm vermeye kalkmış, tarihi ve hukuku istismar etmiştir. İtalya’ya 2. Dünya savaşındaki rolünü hatırlatmak isteriz.” değerlendirmesinde bulundu.

TBMM Başkanı, Fransa Cumhurbaşkanı Macron’un 24 nisan’ı
“Ermeni Soykırımını Anma Günü”  ilan etmesiyle ilgili de, “Siyasi kaygılarla gündeme getirildiği aşikar olan, devlet ciddiyetinden uzak bu girişim asılsız ve hukuki dayanağı olmayan bir iddia aracılığıyla tarihin siyasallaştırılmasından başka bir amaca hizmet etmemektedir.” ifadelerini kullandı.

İtalya ve Fransa’nın sözde Ermeni soykırımını tanıma girişimleri, Türk yetkililerin sürekli olarak dillendirdiği üzere iç politikadaki kazanımlara yönelik olarak değerlendiriliyor.

Ayrıca Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İtalya meclisinin hükumetten “sözde Ermeni soykırımını resmi olarak tanıması ve bunu uluslararası alanda savunmasını” isteyen kararının, “yok hükmünde” olduğunu söylemiş ve İtalya’nın bu kararının hukuki bir bağlayıcılığı olmadığı mesajını vermişti.