TBMM Başkanı Şentop Fransa ziyaretlerini gerçekleştirdi

25 Ekim 2019, 17:10

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Mustafa Şentop, Avrupa Parlamento Başkanları Konferansı’na katılmak üzere Fransa’nın Strazburg kentine gitti.

Parlamento Başkanları Toplantısı’nın “Ortak Evimiz Avrupa” temalı oturumunda yaptığı konuşmada, Avrupa’nın değerlerinin ve kurumlarının etkili ve başarılı olması için samimiyetle, anlamayı esas alan ve gerçeklerden uzaklaşmadan politika üretmesi gerektiğini söyledi. Konuşmasında Suriye’deki gelişmeler ile ilgili konuların Türkiye’ye sorulması gerektiğini belirten Şentop, “Türkiye’nin Suriye’deki gelişmelerle ilgili durumunu sağdan soldan elde edilen bilgilerle değil, Türkiye ile görüşerek, müzakere ederek, gerçeği olduğu gibi görerek ve anlayarak hareket edilmesi gerekir.” ifadesini kullandı.

“AVRUPA KONSEYİNİN ÇİFTE STANDARTLI UYGULAMALARI VAR”

TBMM Başkanı Şentop, Fransa Ulusal Meclis Başkanı Richard Ferrand ve Fransa Senato Başkanı Gerard Larcher ile yaptığı görüşme ile ilgili, “Avrupa Konseyinin çifte standartlı uygulamaları var. Bazı Avrupa ülkelerinin uygulamalarına olumlu yaklaşılırken, ses çıkarılmazken veya kınanmazken benzer bir uygulama Türkiye’de yapıldığı zaman Türkiye’ye karşı eleştiri yöneltiliyor.” konularını dile getirdiğini aktardı.

“HERKESİN TÜRKİYE İLE ANLAŞMA YOLUNA GİRDİĞİNİ GÖRÜYORUZ”

Yapılan görüşmeler kapsamında Barış Pınarı Harekatı sonrası, diğer ülkelerin Türkiye ile anlaşma yoluna girdiğini ifade eden Şentop, “Daha önce yapılan açıklamalardan çok ciddi bir reaksiyon içinde olduklarını tahmin ediyordum. Fakat görüşmelerimizde böyle bir durumun olmadığını anladık. Bu muhtemelen ‘gücünüzün gölgesi masaya düşmeden anlaşma olmaz’ sözü bunu gösteriyor. Harekatı başlatarak Türkiye’nin kararlığını gösterdikten sonra herkesin belli bir noktada, Türkiye ile anlaşma ve anlama yoluna girdiğini görüyoruz. Dünkü görüşmelerde de böyle bir tablo gördük.” dedi.

ŞENTOP PASQUİER VE SOBOTKA İLE GÖRÜŞTÜ

Ayrıca Şentop, Fransa’daki ziyaretleri kapsamında Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi Başkanı Liliane Maury Pasquier ile görüştü. Şentop, Pasquier’e, Türkiye’nin gerçekleştirdiği Barış Pınarı harekatı nedeniyle yaptığı açıklamaya tepkisini dile getirerek, Avrupalı müttefiklerinin çifte standartlı tavırlarına son vermeleri gerektiğini vurguladı. Avusturya Meclis Başkanı Wolfgang Sobotka ile de bir araya gelen Şentop, görüşmede, “Terör konusunda Avrupa ülkelerine başka, Türkiye’ye başka standart uygulanmaktan vazgeçildiği takdirde sorun çözülecektir.” ifadesini kullandı.

Bunlara da bakın: