TBMM Başkanı Kazakistan'da: Biz gücümüzü kardeşlerimizden alıyoruz

25 Eylül 2019, 11:12

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Kazakistan’ın başkenti Nur Sultan’da, Uluslararası Türk Akademisi (TWESCO) konferans salonunda düzenlenen “Nahçivan Anlaşması’nın 10. Yıl Dönümü” konulu konferansa katıldı.

Şentop burada yaptığı konuşmada, Nahçıvan Anlaşmasının; gücünü ortak dil, kültür ve tarihten alan Türk dünyasının bütünleşmesi yolunda bir dönüm noktası olduğuna dikkat çekti. TBMM Başkanı, “Anlaşma, kardeşliğe dayanan Türk dünyası birliği için sağlam bir zemin teşkil etmektedir.” ifadelerini kullandı.

NAHCIVAN ANLAŞMASI SONRASI KURULAN TÜRK KONSEYİ

Şentop, Türk dili konuşan ülkelerin devlet başkanlarının ilk kez 1992’de bir araya geldiğini vurgulayarak, şöyle konuştu:

“Nahçıvan Anlaşması da 2009’da imzalandı. Böylece Türkiye, Azerbaycan, Kazakistan ve Kırgızistan, Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyini (Türk Konseyi) kurdular.”

“TÜRKMENİSTAN’IN KATILMASIYLA BİR PARÇA DAHA TAMAMLANACAK”

Bu yıl 15 Ekim’de Bakü’de yapılacak “Türk Konseyi 7’nci Zirvesi”nde, Özbekistan’ın da Türk Konseyine katılacağına dikkat çekerek, “Özbekistan’ın da aramıza katılması hepimizde büyük coşku yarattı. İnşallah büyük ailemiz bundan sonra daha güçlü olacak.” dedi.

Macaristan’ın 2018’de konseye gözlemci üye olduğuna ve bu yıl eylül ayında Budapeşte’de Türk Konseyi temsilciliğinin açıldığına işaret eden Şentop, konseyin bayrağının Avrupa’da da dalgalandığını vurguladı.

Şentop, “Önümüzdeki dönemde Türkmenistan’ın da aramıza katılmasını ve Türk dünyasının konseyimiz çatısı altında bir parça daha tamamlanmasını arzu ediyoruz.” ifadesini kullandı.


”BİZ GÜCÜMÜZÜ KARDEŞLERİMİZİN VARLIĞINDAN ALIYORUZ”

Türk devletleri arasındaki iş birliğini güçlendirmek için Türkiye olarak üzerine düşeni her zaman yapacaklarını dikkat çeken Şentop,“Bu bizim kardeşlerimize karşı hem görevimiz hem sorumluluğumuz. Görevimizi seve seve yapacağız, sorumluluktan da hiçbir zaman kaçmayacağız. Biz gücümüzü kardeşlerimizin varlığından alıyoruz. Kardeşlerimiz sayesinde kendimizi daha güvende hissediyoruz. Bizleri bir araya getiren dilimiz, tarihimiz, kültürümüz ve kardeşliğimiz temelinde, güvenli ve müreffeh bir geleceği hep birlikte inşa etmeliyiz.”dedi.

Şentop, Kazakistan temasları kapsamında Kazakistan’ın kurucu Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev, Karadağ Meclis Başkanı Ivan Brajovic ve Afganistan Meclis Başkanı Mir Rahman Rahmani ile ayrı ayrı görüşmeler yaptı.

10. Yıl Dönümü
Kazakistan
Nahçivan Anlaşması
Türk Dünyası
Türkmenistan
Bunlara da bakın: