Tayvanlı vatandaş, Rusya’ya karşı savaşmak için Ukrayna ordusuna katıldı

Güncel
qha muhabir
26 Nisan 2022, 00:47
qha muhabir
26 Nisan 2022, 00:47

Tayvan vatandaşı Naive Wang, Rusya’nın Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne karşı başlattığı savaşta Ukrayna ordusuna katıldı. Ukrayna’nın ikinci vatanı olduğunu belirten Wang, “Bu savaşta belki yaralanacağımı belki uzuvlarımı kaybedeceğim hatta belki öleceğim ama her şeye hazırım” vurgusu yaptı.

Naive Wang isimli bir Tayvanlı, işgalci Rusya’ya karşı savaşmak için Ukrayna ordusuna katıldı. Tayvan basınında yer alan habere göre, Ukrayna ordusuna katılan ilk kişi olduğunu belirten Wang, kendisine kucak açan ikinci vatanı için savaşmak istediğini dile getirdi.

NAİVE WANG: BU SAVAŞTA BELKİ YARALANACAĞIM YA DA ÖLECEĞİM AMA HER ŞEYE HAZIRIM

Wang, “10 yıla yakın Ukrayna’da yaşadım. Polonya’daki sığınmacı kampında gönüllü olarak çalışmam için iş teklifleri geldi. Buradaki kampta Ukraynaca ve İngilizcem sayesinde sığınmacılara yardım etme imkanı buldum. En kötüsüne hazırım, belki yaralanacağım ya da uzuvlarımı dahi kaybedebilirim ya da öleceğim, hatta esir düşersem bana işkence dahi yapabilirler ben hepsine kendimi hazırladım” ifadelerini kullandı.

“SAVAŞIN İLK GÜNÜNDE SÜREKLİ BOMBA SESLERİ DUYULUYORDU, YANGINLAR ÇIKIYORDU”

Ukrayna ordusuna katılan insanların orayı kamp olarak gördüğünü söyleyen Wang, “Çatışmanın olduğu ön hatlara geldikleri zaman ölüm ile karşılaşıyorlar. Benimle birlikte orduya yazılan kişilerden yarısı daha göreve başlamadan vazgeçti. Eğitimin ilk gününde, hava saldırısı için sirenler çalar çalmaz iki kez sığınağa girmek zorunda kaldık. Sürekli bombaların sesini duyuyorduk ve yangın çıkıyordu. Zaman geçtikçe hava barut kokuyordu ve eğer yağmur yağmışsa bu koku daha da yoğunlaşıyordu” dedi.

Savaştaki zorluğa işaret eden Wang, “10 gündür aynı kıyafetleri giyiniyorum. Sadece iki gün arka arkaya askeri yemeklerden yeme fırsatım oldu. Yağmur altında nöbet tuttuk ve dördüncü günün sonunda bir bardak sıcak su içebildim” açıklamasını yaptı.