Tayvan ordusu, Çin'in işgal tehdidine karşı savunma tatbikatları düzenledi

Güncel
qha muhabir
28 Temmuz 2022, 14:51
qha muhabir
28 Temmuz 2022, 14:51

Tayvan Boğazı’nda giderek gerginleşen ortamda, Çin’in Tayvan’a yönelik işgal tehditleri ve endişelerin artması nedeniyle, Tayvan ordusu, Çin’in işgal tehdidine karşı savunma tatbikatları düzenledi.

Tayvan’ın en büyük yıllık askeri tatbikatı “Hanguang Tatbikatı” bu hafta başladı. Tayvan Boğazı’ndaki giderek gerginleşen durum bağlamında, art arda beş gün sürecek tatbikat, Tayvan ordusunun Çin ordusunun saldırısına nasıl tepki vereceğini simüle etti. Başkan Tsai Ing-wen bir destroyere binerek tatbikatı yakından izledi.

Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin yanı sıra, son zamanlarda Çin’in Tayvan denizindeki hareketliliği de yoğunlaştı. Dolayısıyla uluslararası kamuoyunda ve Tayvan toplumunda, Çin’in Tayvan’a saldırması konusundaki endişeler arttı ve askeri tatbikatın önemi daha da önem kazandı.

Pazartesi başlatılan tatbikatlar, üstelik ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin adaya olası bir ziyaretine Çin’in güçlü bir tepki vereceği endişeleriyle aynı zamana denk geldi.

Hava ve deniz tatbikatları ile tank ve birliklerin seferber edilmesini içeren tatbikatlar, Taipei’de öğle yemeğinden kısa bir süre sonra siren sesleriyle başladı. Polis insanları sığınaklara yönlendirdi. Sokaklar boşaldı ve dükkanlar kapandı.

Taipei Belediye Başkanı Ko Wen-je gazetecilere verdiği demeçte, Doğu Asya’da benzer bir çatışmanın patlak verebileceği endişelerine atıfta bulunarak, “Son yıllarda Çin askeri uçakları Tayvan’ı sık sık taciz etti ve Rusya ile Ukrayna arasındaki savaş bu yıl Şubat ayında patlak verdi. Bütün bunlar barış zamanlarında uyanık olmanın önemini anlamamızı sağlıyor ve savaş varsa hazırlıklı olmamız gerekiyor” ifadelerini kullandı.