Tayvan'dan konuşulacak adım: Çin'le gizli iş birliği vatana ihanet sayılacak

Güncel
Mehmet Berk Yaltırık
08 Mayıs 2019, 18:07
Mehmet Berk Yaltırık
08 Mayıs 2019, 18:07

Tayvan’da vatana ihanet suçunun kapsamının, Çin ve özel yönetim bölgeleri Hong Kong ve Makao ile gizli iş birliği yapmayı içerecek şekilde genişletildiği bildirildi.

Tayvan haber ajansı CNA’nın aktardığına göre Tayvan Yasama Meclisi, Ceza Kanununda yaptığı değişiklikle “vatana ihanet” suçunu tanımlayan “düşman bir devletle gizli iş birliği yapmak” ifadesine “Çin ana karası ve Hong Kong ile Makao özel yönetim bölgeleriyle gizli iş birliği” ibaresini de ilave etti.

Tayvan’ca kabul edilen Çin Cumhuriyeti Anayasasında Çin yabancı bir ülke kabul edilmediği için ana kara ve özel yönetim bölgeleri “düşman devlet” statüsünde değerlendirilemiyordu. Söz konusu değişiklikle bu alandaki belirsizliğe son verilerek yargılamaların önündeki engel de kaldırıldı.

1949’da Mao Zedong’un iktidara gelmesi üzerine bazı Çinli hükûmet üyeleri Tayvan’a kaçarak adada bağımsızlık ilan etmiş ve milliyetçi Çin olarak da adlandırdıkları Tayvan’ı oluşturmuşlardı. Bilindiği gibi Çin, Tayvan’ın bağımsızlığını kabul etmiyor ve adanın eyaleti olduğunu öne sürüyor, Tayvan’ı sadece 22 ülke tanıyor.