Taylor: Rusya’ya karşı yaptırımlar Kırım serbest olana kadar devam edecek

23 Aralık 2019, 23:20

Amerika Birleşik Devletleri’nin vekaleten Kıyiv Geçici Maslahatgüzarı görevini yürüten William B. Taylor, Moskova yönetimi Kırım’ı serbest bırakana ve Donbas’tan ordusunu çekene kadar Rusya’ya karşı ABD yaptırımlarının devam edeceğini bildirdi.

Sosyal medya üzerinden açıklamalarda yapan Taylor, “Ukrayna’nın doğusunda savaş devam ettiği sürece ABD’nin Rusya’ya karşı yaptırımları da devam edecek. Kırım işgal altında olduğu sürece bu yaptırımlar iptal olmayacak. Ve eğer, Ruslar daha ilerler ve daha çok asker gönderirse, askeri hareketleri genişletirse, biz de daha çok yaptırım uygulamak zorunda kalacağız. Bu yaptırımlar, Rus vatandaşlarını cezalandırmak için değil, Rusya hakimiyetine karşı, özellikle Putin’e karşı baskı uygulamak için yapılıyor. Bizim amacımız; onların Kırım ve Donbas’tan çıkması.” ifadelerini kullandı. 

Öte yandan, Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Kıyiv Büyükelçiliği Geçici Maslahatgüzarı olan Büyükelçi ünvanlı William B. Taylor, Ocak ayı başında görevinden ayrılacağını bildirmişti.


ABD
Rusya
Ukrayna
William B. Taylor
yaptırımlar