Tataristan'ın başkenti Kazan'da okula silahlı saldırı!

Güncel
Ömer Cihad Kaya
11 Mayıs 2021, 10:50
Ömer Cihad Kaya
11 Mayıs 2021, 10:50

Tataristan Cumhuriyeti’nin başkenti Kazan’daki 175 numaralı okulda silahlı saldırı düzenlendi. Olayda, ilk belirlemelere göre 1’i öğretmen 8 kişi hayatını kaybetti. Olayda, çok sayıda yaralının olduğu bildirildi.

Tataristan Cumhuriyeti’nin başkenti Kazan’da, bugün sabah saatlerinde silahlı saldırgan dehşeti yaşandı. Kazan’daki 175 numaralı okulda kimliği belirsiz iki kişi tarafından silahlı saldırı düzenlendi. Bölgeden edinilen kaynaklara göre, saldırıda bir öğretmen ve 7 öğrenci can verdi. Menfur saldırıda, 20 kişi de yaralı olarak hastaneye kaldırıldı. İşte olay yerinden ilk görüntüler:

POLİS SALDIRGANLARDAN BİRİNİ YAKALADI, BİRİ DE ÖLÜ OLARAK ELE GEÇİRİLDİ

Öte yandan, polisin saldırganlardan birini yakaladığı belirtildi. Saldırganın 17 yaşında bir genç olduğu öğrenildi. İkinci silahlı saldırgan ise ölü olarak ele geçirildi.

Kazan’da okula silahlı saldırı dehşetine ilişkin QHA’ya açıklamada bulunan Kazan Tatar aktivist Roza Kurban, Rusya Federal Güvenlik Servisinin (FSB) daha önce benzer saldırı girişimlerinde Kazan Tatar halkını “terörist” olarak göstermesi için bir araç olduğunu ve bu tür olaylara karşı dikkatli ve serinkanlı olunması gerektiğini vurguladı. Kurban, “Böyle bir olayın Tataristan’da gerçekleşmesi, FSB’nin bu suçu birilerinin üzerine atma ihtimalini güçlendiriyor. Ortadaki bir vahşet var ve çocuklara da acımıyorlar. Birkaç yerde saldırı olduğu söyleniyor ama bir saldırgan tutuklanıyor. Çok dikkatli olunmalı” ifadelerini kullandı.

Resim

TATARİSTAN’DA 12 MAYIS MATEM GÜNÜ İLAN EDİLDİ

Tataristan’daki dehşet saldırının ardından yönetim, 12 Mayıs tarihini yas günü ilan etti.

Türkiye Dışişleri Bakanlığı, Kazan’da yaşanan menfur saldırıdan dolayı başsağlığı mesajı verdi.