Tataristan’da yüzlerce Tatar dili öğretmeninin işine son verildi

Haberler
Anife Bilal
19 Mart 2019, 12:12
Anife Bilal
19 Mart 2019, 12:12

Rusya’ya bağlı Tataristan Cumhuriyeti’nde, bin 200 öğretmenin Tatar dili eğitimi vermeyi sonlandırdığı öğrenildi.

Özgür İdil Ural Hareketinden yapılan açıklamaya göre, dün Devlet Konseyinde konuşan Tataristan Cumhuriyeti Eğitim ve Bilim Bakanı Rafis Burganov Tataristan’da; Rusça, Tatarca, Çuvaş, Udmurt ve Mari dilleri olmak üzere 5 dilde eğitim verildiğini bildirdi.

Öte yandan açıklamada, Burganov’un eğitim planının değişmesi sonucunda, 2018 yılında bin 200 Tatar Dili ve Edebiyatı öğretmeninin diğer alanlarda eğitim verebilmek için yeniden profesyonel eğitimden geçtiği belirtildi.

RUSYA’DA ANA DİLLERİ YOK ETMEYE YÖNELİK YASA KABUL EDİLDİ

Bilindiği üzere, Rusya’nın yasama organı olan Duma 25 Temmuz 2018’de anadil eğitimini zorunlu olmaktan çıkarmıştı.

Kabul edilen kanuna göre, Rus olmayan tüm etnik dillerin eğitimini güvence altına alan hüküm tümden kaldırıldı. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, daha önce anadil eğitimi konusunda etnik Rus halkın talepleri doğrultusunda hareket edileceğini ifade etmişti.

TATARCAYA TARİHİ İHANET

Söz konusu kanun kabul edilmeden önce 2017 yılında Tataristan’da ilk ve ortaöğretimde 6 saatlik zorunlu Tatarca dersleri 2 saatlik seçmeli derse dönüştürülmüş bunun da Tatarca olması zorunlu olmaktan çıkartılmıştı.

Ayrıca, anaokullarındaki zorunlu Tatarca derslerinin de kaldırılması kararı verildi. Tataristan sözde özerk bir cumhuriyet olmasına rağmen, Moskova tarafından vatandaşlarına, hiçbir temel hak ve özgürlükler tanınmıyor. İktisadi ve kültürel olarak sömürülmeye devam ediliyor.