Tataristan'da Kırım Tatar sürgünü kurbanları anıldı

Diaspora
Anife Bilal
20 Mayıs 2019, 18:11
Anife Bilal
20 Mayıs 2019, 18:11

Tataristan’ın başkenti Kazan’da 1944 Kırım Tatar Sürgünü kurbanları anıldı.

“Azatlık” Tatar Gençleri Birliği 18 Mayıs 2019 tarihinde Kazan’ın merkezinde Kırım Tatar sürgününün 75. yıl dönümü dolayısıyla bir dizi eylem düzenledi.

“Azatlık” Tatar Gençleri Birliği aktivisti Fanil Gilazov, “18 Mayıs Kırım Tatarların Sürgün edildiği gün. Bu trajik günü unutmayacağız! Kardeşlerimiz! Biz sizinle birlikte yas tutuyoruz!” yazılı pankartla tek kişilik eylem düzenledi.

Daha sonra aktivistler bir tarafında Tataristan diğer tarafında Kırım Tatar bayraklarının yer aldığı 2 bin küçük bayrak dağıtarak Kırım Tatar Sürgünü hakkında bilgi verdi.

Aktivistler yaptıkları açıklamada, “Gelecekte benzer olayların yaşanmaması için sürgün; bir halka karşı uygulanan bu korkunç kampanya hakkındaki anıların korunması ve herkese anlatılması gerekiyor. Bu günde kardeş Kırım Tatar halkına desteğimizi ifade ediyoruz ve onlarla dayanışma içindeyiz. Dağıttığımız bayraklar bizim bir halk olduğumuzu, ortak kökenlere, kültüre, dile ve âdetlere sahip olduğumuzu gösteriyor. Bu yüzden sadece birbirimize destek vererek, zor günlerde dayanışma içinde olarak haklarımızı koruyabiliriz.” diye kaydetti.