Tataristan'da Bütün Tatar Toplum Merkezinin "etnik nefreti kışkırttığı" ileri sürüldü

Güncel
Anife Bilal
27 Mayıs 2022, 12:34
Anife Bilal
27 Mayıs 2022, 12:34

Bütün Tatar Toplum Merkezine (Tatar İçtimaî Merkezi/BTTM) Rusya Federasyonu’nun baskıları devam ediyor. Baskıların odağındaki merkez, Rusya Federasyonu yasalarına göre “aşırılıkçı örgüt” olarak tanınarak kapatılmak isteniyor. Tataristan Savcılığının BTTM hakkında açtığı soruşturma çerçevesinde Rusya Adalet Bakanlığı Federal Adli Bilimler Merkezi, BTTM Tüzüğü ile BTTM üyelerinin Kazan’da 12 Ekim 2019 tarihinde düzenlediği bir eylem sırasında yaptığı konuşmaların incelemesini tamamladı.

Rusya’ya bağlı Tataristan Cumhuriyeti Savcılığının, Bütün Tatar Toplum Merkezini (Tatar İçtimaî Merkezi-BTTM) aşırılıkçı örgüt olarak suçlayarak, kapatılması talebiyle açtığı dava devam ediyor. Tataristan Savcılığının talebiyle, Rusya Adalet Bakanlığına bağlı Rusya Federal Adli Bilimler Merkezi, BTTM Tüzüğünün ve  BTTM üyelerinin Kazan’da 12 Ekim 2019 tarihinde düzenlenen bir eylem sırasında yaptığı konuşmaların incelemesini gerçekleştirdi.

RUSYA’YA BAĞLI TATARİSTAN SAVCILIĞI, BÜTÜN TATAR TOPLUM MERKEZİNİN GÜYA AYRILIKÇI HAREKETLER İÇİNDE OLDUĞUNU İDDİA EDİYOR!

Rusya Federal Adli Bilimler Merkezinin incelemesinin sonuçlarına göre, BTTM Tüzüğünün ve  BTTM üyelerinin ilgili konuşmalarında güya “etnik nefreti kışkırtma ve etnik temele dayanan insan onurunu aşağılama” ayrıca “Tataristan’ın Rusya’dan ayrılma çağrıları” belirtileri tespit edildi.  BTTM’nin aşırılıkçı örgüt olarak tanınarak kapatılması talebiyle açılan davanın bir sonraki duruşmasının, Tataristan Yüksek Mahkemesinde, 10 Haziran 2022 tarihinde görülmeye devam edeceği öğrenildi.

RUSYA, TATAR İÇTİMAİ MERKEZİ “AŞIRICI ÖRGÜT” OLARAK TANIMAK İSTİYOR

Ocak 2021’de Tataristan Savcılığı, BTTM’nin aşırılık yanlısı bir örgüt olarak tanınması ve faaliyetlerinin yasaklanması için Tataristan Yüksek Mahkemesi’ne başvurarak dava açtı. Savcılık, Merkezin tüzüğünün ve üyelerinin 2017’den beri yaptığı konuşmaların yasalara aykırı olduğunu ileri sürüyor.