Tatar Toplum Merkezi: Tatarların tarihini anlatan bir kitap yasaklanabilir mi?

18 Ağustos 2019, 18:18

Tatar Toplum Merkezi, Tatar halkı ve Tataristan için utanç verici olan Vahit İmamov’un “Tatarların Gizli Tarihi” adlı kitabının Rusya’da aşırılıkçı olarak tanınması davasının düşürülmesini talep etti.

Tatar Toplum Merkezinden yapılan açıklamada, Vahit İmamov’un “Tatarların Gizli Tarihi” adlı kitabının 12 dile çevrildiğini ve tüm dünyada tanındığını hatırlatıldı. Ayrıca söz konusu açıklamada şu ifadelere yer verildi: “1993’te yayınlanan kitapta aşırıcılıkla ilgili ne bulundu çok merak ediyoruz? Evet orta çağlarda herkes herkesle savaştı, modern Rusların ve Tatarların ataları da öyle. Bunu yazmak yasak mı?”

“TATARLARIN MİLLİ DUYGULARI GÖRMEZDEN GELİNEBİLİR Mİ?

Kendini medeni Avrupa cumhuriyeti olarak tanıtan Tataristan’ın başkentinde, söz konusu olayın insan haklarını ihlal etiği ve utanç verici bir davanın incelendiğini belirten Tatar Toplum Merkezi, “Söz konusu davayı açanlar Tatar halkının olmadığını mı düşünüyor? Tatarların tarihini anlatan kitap yasaklanabilir mi? Tatarların milli duyguları görmezden gelinebilir mi?” diye kaydedildi.

Merkez aktivistleri, Tataristan Yüksek Mahkemesi Başkanından Tatar halkı için küçük düşürücü olan söz konusu davayı düşürmesini istedi.

Bunun dışında aktivistler, Tataristan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Rüstem Minnihanov’dan da tüm dünya gözünde Tataristan’ın itibarını zedeleyen ilgili davanın sonlandırılması için gerekli önlemleri almaya davet etti.

TATAR TOPLUM MERKEZİ
Tataristan
Bunlara da bakın: