Tatar: "Kıbrıs Türk halkı, daima olduğu gibi Türkiye'mizin yanındadır!"

09 Ekim 2019, 23:57

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Başbakanı Ersin Tatar’dan, Türkiye’nin Barış Pınarı Harekatına destek açıklaması geldi.

KKTC Başbakanı Tatar, Türkiye’nin sınırlarındaki terör koridorunu bertaraf etmek, bölgeye barış ve huzur getirmek amacıyla başlattığı Barış Pınarı hakkında şu ifadelerde bulundu:

“Anavatan Türkiye’nin, kendisine ve dünya barışına yönelik terör tehdidini ortadan kaldırmak, Suriye’de güvenli bölge oluşturmak için düzenlediği “Barış Pınarı” askeri harekatı başlamıştır. Kıbrıs Türk Halkı daima olduğu gibi Türkiye’mizin yanındadır. Dualarımız Mehmetçiğimiz ve ordumuz içindir. Biz başarılı olunacağından Suriye’nin toprak bütünlüğü sağlanarak bölgeye barışın getirileceğinden eminiz. Allah Türkiye’mizin yardımcısı olsun.”

MACARİSTAN’DAN TÜRKİYE’Yİ HEDEF ALAN BİLDİRİYE VETO

Avrupa Birliği’nin (AB), Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyine gerçekleştirdiği Barış Pınarı Harekatıyla ilgili Türkiye’yi uyarmak için harekat öncesinde Türkiye’yi uyarmak için hazırladığı bildiri Macaristan tarafından veto edildi.

Macaristan’ın harekattan önce 8 Ekim 2019 tarihinde hazırlanan ve AB üyesi 27 ülke tarafından imzalanan metne imza atmadığı, bu nedenle veto kararının geciktiği aktarıldı. Ülke, veto kararının gerekçesi olarak “ülkeler sınırlarını savunabilir” açıklamasında bulundu.

BARIŞ PINARI HAREKATI
Ersin Tatar
KKTC
Türkiye
Bunlara da bakın: