Tatar İçtimai Merkezi Başkanı Zakiyev, açlık grevine son verdi

Haberler
E. K.
12 Şubat 2021, 15:22
E. K.
12 Şubat 2021, 15:22

Kazan Tatar İçtimai Merkezi Başkanı Farit Zakiyev, sağlık durumunun kötüleşmesi üzerine 3 Şubat’ta başladığı açlık grevine bugün son verdiğini duyurdu.

Kazan Tatar İçtimai Merkezi Başkanı Farit Zakiyev, Rusya’ya bağlı Tataristan Cumhuriyeti Savcılığının, Tatar İçtimai Merkezinin aşırı örgüt olarak tanınarak kapatılması talebini protesto etmek amacıyla 3 Şubat tarihinde başladığı açlık grevine dün son verdi. İdel.Realii sitesine yaptığı açıklamada Zakiyev, “Sekizinci günde baş dönmesi başladı. Yedi kilo verdim. Halim kalmadı. Ve bu yüzden açlık grevine son verdim.” dedi.

FARİT ZAKİYEV AÇLIK GREVİNE SON VERDİ

Zakiyev, açlık grevine başladığını Tataristan ve Kazan yetkililerine bildirmesine rağmen, ne doktorların ne de ilgili kuruluşların siyasi açlık grevi sırasındaki durumu ile ilgilenmediğini ifade etti. Açlık grevine başladıktan sonra birçok kişinin Tataristan Savcılığının Tatar İçtimai Merkezinin kapatmak istediğini öğrendiğini belirten Zakiyev amacına ulaştığını kaydetti.

Tatar İçtimai Merkezi Başkanı Farit Zakiyev, merkezin kapatılmasını protesto etmek için 3 Şubat 2021 tarihinden itibaren açlık grevine başlamıştı. 66 yaşındaki Zakiyev, önünde başka bir seçeneğin olmadığı için bu kararı aldığını kaydetmişti.

TATAR İÇTİMAİ MERKEZİ HAKKINDA ÖN SORUŞTURMA AÇILDI

Rusya’ya bağlı Tataristan Cumhuriyeti Savcılığı, Tataristan Yüksek Mahkemesine, Tatar İçtimai Merkezinin aşırı örgüt olarak tanınmasına ilişkin başvuru gönderdi. Kazan Tatarlarının kurduğu Tatar İçtimai Merkezine, Kasım 2020’de Rusya Ceza Kanunu’na göre ön soruşturma açılmıştı. Başkan Farid Zakiyev, 15 Ocak günü yaptığı açıklamada, Tataristan Savcılığından merkezin aşırılık yanlısı olarak tanınmasını ve tasfiye edilmesini talep eden bir mektup aldığını bildirdi.

Tatar İçtimai Merkezi Başkanı Farid Zakiyev, Kasım 2020’de kurum hakkında Rusya Ceza Kanununun 282. maddesi (nefreti kışkırtma, insan onurunun aşağılama) uyarınca ön soruşturma başlatıldığını bildirmişti. Soruşturma, merkezin 2019 yılında düzenlediği mitingde yapılan konuşma nedeniyle açıldı.

Öte yandan Rus polisi, Zakiyev’e devamlı baskı uyguluyor. Geçen sene içinde Zakiyev hakkında üç defa idari dava açıldı. Zakiyev iki kere para cezasına ve bir kere 60 saat mecburi hizmet cezasına çarptırıldı.