Tatar'dan, GKRY'yi askeri eğitim programına dahil eden ABD'ye sert tepki

09 Temmuz 2020, 18:11

KKTC Başbakanı Tatar, ABD’nin GKRY’yi Uluslararası Askeri Eğitim ve Talim (IMET) programına dahil etmesinin yanlış bir karar olduğunu belirterek, bu kararın Rum tarafının uzlaşmaz tavrını pekiştireceğine dikkat çekti.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Başbakanı Ersin Tatar, yazılı bir açıklama ile ABD’nin 2020 mali yılına ilişkin tahsisat yasaları uyarınca, Rum tarafını IMET programına dahil etme kararına sert tepki gösterdi.

TATAR: ÇEŞİTLİ OYUNLAR İÇİNE GİRİLİYOR

KKTC Başbakanı Tatar, Türkiye ve KKTC’nin Doğu Akdeniz’deki haklarını koruma kararlılığını somut adımlarla ortaya koydukça, birilerinin kendi menfaatlerine dokunulması sebebiyle çeşitli karşı oyunlar içine girildiğini ifade etti.

“ÇOK KIRILGAN VE KRİTİK BİR DÖNEME GİRİLDİ”

Tatar, Kıbrıs konusunda Türk tarafının haklarının korunması açısından çok kırılgan ve kritik bir döneme girdiklerini belirterek, bu süreçten ancak karşı tarafların Türkiye ile karşılıklı saygı ve güven esasına dayalı politikalar ortaya koyarak selametle çıkabileceklerinin altını çizdi.

Tatar, şunları kaydetti:

“Rum tarafının haklarımızı gasp etmek için girdiği oyunlara ve ittifaklara karşı bizim de Türkiye ile birlikte iki devletli çözüm yönünde adım atmamız, Doğu Akdeniz’deki sondaj çalışmalarını ileri taşımamız, Maraş’ı daha fazla gecikmeden açmamız gerektiğini ifade ediyoruz. ABD’nin Rum tarafını IMET Programına dahil ettiğini açıklaması, bize göre Türkiye ile KKTC’ye yönelik haklarımızı korumaktan caydırıcı olacağına inanılan yanlış bir karardır. Böylesi yanlış adımlar bizi haklarımızı korumaktan vazgeçirmez, sadece ve sadece mevcut uzlaşmaz Rum tutumunu daha da artırır.”

İKİ TARAFA EŞİT MUAMELE YAPMAYANLARA UYARI

Tatar, Kıbrıs’taki iki tarafa eşit muamele yapmayanların, hem Birleşmiş Milletlerin Kıbrıs’la ilgili ilkelerine ters düşeceğine, hem de Kıbrıs Türk halkının tepkisini toplayacağına dikkat çekti.

ABD
Ersin Tatar
GKRY
KKTC
Bunlara da bakın: