Tatar: Bizi Türkiye'den kimse koparamaz

Güncel
_QHA Ankara
27 Haziran 2019, 23:49
_QHA Ankara
27 Haziran 2019, 23:49

KKTC Başbakanı Ersin Tatar, Türkiye’den gelen heyeti kabul etti. Tatar, “Bizi Türkiye’den kimse koparamaz” dedi. 

KKTC Başbakanı Ersin Tatar, Vakıflar İdaresi’nin davetiyle Türkiye’den gelen Türk Tarih Kurumu Başkanı Prof. Dr. Refik Turan, Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Başkanı Yardımcısı Prof. Dr. Muhammet Hekimoğlu, Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Seyfettin Erol, Türk Tarih Kurumu Bilimsel Araştırma Uzman Müdürü Uğur Cenk Deniz İmamoğlu kabul etti. Heyete, kabulde, Kıbrıs Vakıflar İdaresi Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Benter de eşlik etti. 

“BİZİ TÜRKİYE’DEN KİMSE KOPARAMAZ”

Türkiye’nin garantörlüğünün önemini yeniden dile getirmek istediğini söyleyen Tatar, “Kıbrıs davası hala devam ediyor, her ne kadar bizim için barış 74’te tescil edilmiş olsa da, uluslararası camianın baskısıyla Kıbrıs’ta anlaşma ve sonrasında AB’de yerini bulması şeklinde baskı görüyoruz” dedi.

Tatar, bu baskıların her zaman olacağını ancak kendilerinin direnmek durumunda olduklarını söyleyerek, “AB üyeliği olabilir ama günün sonunda Türkiye’nin etkin ve fiili garantörlüğü ve Kıbrıs Türk halkıyla bağlarının güçlenerek devam etmesi çok önemlidir. Bizi Türkiye’den kimse koparamaz” ifadelerini kullandı.

Kıbrıs konusunda yaşanan süreçle ilgili bilgi veren Tatar, bugün bile deniz dibindeki hakların tartışıldığını, egemenlik haklarının tartışıldığını, Türkiye’nin desteğiyle hakimiyet alanını ortaya koyduklarını ifade etti. Fatih ve Yavuz gemilerinin bölgedeki Kıbrıs Türk haklarını aradığını, yapılan çalışmaları ve Türkiye’nin de bu davadaki kararlılığını takdirle izlediklerini dile getiren Tatar, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın dün yaptığı açıklamaların da yüreklerine su serptiğini vurguladı. 

“KIBRIS BİZİM İÇİN YAVRU VATAN DEĞİL SERHAT VATAN”

Türk Tarih Kurumu Başkanı Prof. Dr. Refik Turan da KKTC’ye her geldiğinde müthiş bir heyecan hissettiğini belirterek, “Sizin gibi, Benter gibi değerli şahıslarla bir araya gelmek ve yaşanan tarihi, kahramanları hatırlamak ayrı bir şans” dedi. Turan, Kıbrıs için hiçbir endişe beslemediğini ifade ederek, bunun sebeplerini şöyle sıraladı:  “1. sizler, TMT ve kahramanlar; 2. Mehmetçik; 3. Kıbrıs Vakıfları; 4. Kıbrıs bizim için yavru vatan değil ‘serhat vatan.’”