Taşeva: Ukrayna Parlamentosu yerli halklar ve Kırım Tatar milli özerkliği ile ilgili yasaları kabul edecek

Haberler
Anife Bilal
26 Kasım 2019, 21:44
Anife Bilal
26 Kasım 2019, 21:44

Ukrayna Cumhurbaşkanının Kırım Daimi Temsilcisinin Yardımcısı Tamila Taşeva, Ukrayna Parlamentosunun ilk önce yerel halklar ile ilgili çerçeve yasayı daha sonra da Kırım’ın özerkliği ile ilgili yasayı kabul edeceğini bildirdi.

RBK-Ukrayna haber ajansına konuşan Tamila Taşeva, ilk olarak yerel halklar ile ilgili çerçeve yasanın hızlı bir şekilde kabul edileceğini daha sonra da Kırım Tatar milli özerkliği ile ilgili yasasının parlamento gündemine geleceğini ifade etti.

“BU YASALARI TOPLUMLA İLETİŞİM HALİNDE OLMADAN KABUL ETMEK DOĞRU OLMAZ”

Taşeva, “Bu yasaları hazırlıksız ve toplumla iletişim halinde olmadan kabul etmek doğru olmaz. Tüm bu konuları milletvekillerine anlatılmalı, çünkü bu yasa tasarıları, anayasa değişiklikleri ile ilgili olanlar onların kabul edilmesi için anayasal çoğunluğun sağlanması gerekiyor.” dedi.

KIRIM DAİMİ TEMSİLCİĞİNDE KONUYLA İLGİLİ BİR UZMANLIK KONSEYİ KURULDU

Ukrayna Cumhurbaşkanının Kırım Daimi Temsilciliği nezdinde bu konu ile ilgilenen bir uzmanlık konseyinin kurulduğunu belirten Taşeva, “Kırım Tatar Milli Özerkliği ile ilgili yasa tasarısı, Kırım Tatar Milli Meclisinin ve Kırım Tatar Milli Kurultayının resmi bir kurum olarak tanınmasını öngörüyor. Bunun dışında yasa tasarısına göre yarımadanın tüm yerel makamlarında ve yerel meclislerinde Kırım Tatarlarına belirli bir kontenjan ayrılacak… Ama bu konular anlatılmalı ve tartışılmalı. Kırım Tatarlarının neden devlet organlarda ve yerel meclislerde böyle bir kontenjan hakkına sahip olduğu anlatılmalı. Bana göre, bu yönde daha önce çalışmaların yapılmaması büyük bir hata.” diye kaydetti.