Tamila Taşeva: Kırım’da koronavirüs vaka sayısı, işgalci yönetimin duyurduğunun iki katı

05 Haziran 2020, 16:40

Ukrayna Cumhurbaşkanının Kırım Daimi Temsilci Yardımcısı Tamila Taşeva, Rus işgali altında olan Kırım’da koronavirüs bulaşan hasta sayısının, işgalci yönetimin açıkladığının iki katı olduğunu kaydetti.

Kırım Haber Ajansının (QHA) “İşgal Hakkında Sansürsüz: Kırım Haber Ajansında Webcast” isimli programına katılan insan hakları savunucusu, Ukrayna Cumhurbaşkanının Kırım Daimi Temsilci Yardımcısı Tamila Taşeva, işgal altındaki Kırım’da; ifade özgürlüğünün olmadığı, korku ve sindirme politikalarının hakim olduğu koşullarda koronavirüs vaka sayıları ile ilgili objektif verinin mümkün olmadığını belirtti.

KIRIM’DA GERÇEK VAKA SAYISI, DUYURULANIN İKİ KATI”

Ukrayna Cumhurbaşkanının Kırım Daimi Temsilci Yardımcısı Taşeva, koronavirüs salgınının, Kırım’a esas olarak Rusya sakinleri tarafından getirildiğini belirterek, “Uzun bir süre boyunca Kırım’a Rusya’dan uçakların ve arabaların gelmeye devam ettiğini göz önüne alırsak hastaların çoğunun Rusya’dan geldiğini söyleyebiliriz. Kırım’da sık sık, ‘Bu Moskovalılar enfeksiyonu Kırım’a taşıyorlar’ ifadesi söyleniyor. Tespit edilen 400 vaka, Kırım için çok büyük bir sayı. Vakaların hepsinin açıklanmadığı da hesaba katılırsa duyurulan veriler, yerel ‘yönetimin’ iddia ettiği sayıların iki katıdır.” şeklinde konuştu.

Bunun yanı sıra Taşeva, Kıyiv’de Başbakan Yardımcısı Oleksi Reznikov’un başkanlığında, karantina nedeniyle Kırım’a giriş çıkışlara getirilen kısıtlamanın kaldırılması konusunun müzakere edildiğini kaydetti.

İŞGAL EDİLEN KIRIM’DAKİ KORONAVİRÜS VAKALARI

İşgalcilerin açıkladığı verilerine göre koronavirüs salgınının başlamasından bu yana Kırım’da 413 koronavirüs vakası tespit edildi.

Benzer haber: Kırım’da koronavirüs salgını: Tespit edilen vakaların büyük bir çoğunluğu Rusya kaynaklı

Kırım'da koronavirüs salgını
koronavirüs salgını
Tamila Taşeva
Bunlara da bakın: