Taşeva: İşgalin başından beri Kırım'da 45 kişi kayboldu

Haberler
Elvina Khalilova
14 Temmuz 2020, 14:09
Elvina Khalilova
14 Temmuz 2020, 14:09

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da 2014 yılından itibaren 45 kişi kayboldu, bununla birlikte onlardan 15 kişinin akıbeti hala bilinmiyor. 

Ukrayna Cumhurbaşkanının Kırım Daimi Temsilciliğinin Facebooküzerinden yaptığı açıklamaya göre, Ukrayna Bakanlar Kurulu özel durumlarda kaybolan kişilerden sorumlu komisyon oluşturacak. 

KAYBOLMA VAKALARI SÜREKLİ GÜNDEMDE OLACAK

Komisyon faaliyete başlayınca, Kırım Daimi Temsilciliğinin, Kırım ve Akyar’da (Sivastopol) işgal dönemi sırasında gerçekleştirilen zorla kaybetme konusunu daha sık gündeme getireceği ve tüm bu olaylarla ilgili Ukrayna’ya bağlı olan Kırım Özerk Cumhuriyeti Savcılığı ile işbirliğini derinleştireceği bildirildi.  

RUSYA İŞGAL ETTİĞİ YERLERDE BU YÖNTEMİ UYGULUYOR

Ukrayna Cumhurbaşkanının Kırım Daimi Temsilci Yardımcısı Tamila Taşeva, yarımadadaki zorla kaybetmelerin, işgalcilerin korku atmosferi yaratmak ve insanları tehdit etmek için işlediği en ciddi suçlardan biri olduğunu vurguladı. Taşeva, Rusya’nın, Çeçenistan ve işgal ettiği başka bölgelerde tam da bu şekilde hareket ettiğinin altını çizdi. 

“BELİRSİZLİK AYLAR VE YILLAR BOYUNCA SÜRÜYOR”

Konuyla ilgili açıklamada Taşeva, “Bir insan yakınlarının gözü önünde kolluk kuvvetleri tarafından alıkonuluyor, sonra da kayboluyor. Tutukevinde, polis şubesinde, hastanede yok, bu insan eve de dönmüyor. Ve böyle belirsizlikler aylar ve yıllar boyunca sürebiliyor.” diye bildirdi. 

“DEVLET BU ZORLA KAYBETMELERİ BELGELEMELİ”

Tamila Taşeva, devletin bu durumda zorla kaybetme vakalarını belgelemesi, yetkiler kapsamında soruşturma geçirip, aramalara uluslararası örgütleri dahil etmesi ve kaybolanların akrabalarını destek vermesi gerektiğini kaydetti.   

“ZORLA KAYBEDİLENLERİ UNUTMAMALIYIZ”

Taşeva, bu tür desteğin sadece mali yardımı değil, aynı zamanda psikolojik desteği ve soruşturmanın durumu hakkındaki bilgilere sürekli erişimin sağlanmasını içerebileceğini belirtirken, “Topraklarımızda zorla kaybedilenlerin isimlerini unutmamalıyız. Çünkü 45 ve 15 rakamlarının arkasında gerçek insanlar var, onlarca, binlerce insanın gözyaşları ve umutları var.” dedi.

KAYIP LİSTESİ YAYIMLANDI

Ayrıca Kırım Daimi Temsilciliği, şu an kayıp olan ve haklarında bugüne kadar hiçbir haber alınamayan Kırım sakinlerinin listesini de yayımladı. Yayımlanan listedeki isimler şu şekilde:

Ervin İbragimov, Eskender İbraimov, Valeriy Vaşçuk, İvan Bondarets, Vasiliy Çernış, Timur Şaymardanov, Seyran Zinedinov, İslyam Cepparov, Cevdet İslâmov, Eskender Apselâmov, Fedor Kostenko, Muhtar Arislanov, Arlen Terehov, Ruslan Ganiyev ve Arsen Aliyev.