Taşeva: Ben işsiz kalmak isteyen bir insan hakları savunucusuyum

25 Ekim 2019, 13:55

KırımSOS teşkilatının kurucularından olan Tamila Taşeva, 24 Ekim 2019 tarihinde Krakov’da Sergio Vieira de Mello ödülünü kazandı.

Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Yüksek Komiseri olan Sergio Vieira de Mello, 2003 yılında Bağdat’ta bulunan BM Merkez binasına yönelik bombalı saldırıda hayatını kaybetmişti.

Ödül töreni sırasında Taşeva, “Bu sahneye çıkıp bu ödülü almaktan gurur duyuyorum. Kendim ve faaliyetim hakkında daha fazla konuşmamı istediler ama beni çok iyi tanıttılar. Ben, bağımsızlığını savunan güzel bir ülkenin vatandaşıyım. Ben, Rusya’nın işgal ettiği Kırım’da yaşayan ve Ukrayna yerli halkının temsilcisi bir Kırım Tatarıyım. Ben gerçekten işsiz kalmak isteyen bir insan hakları savunucusuyum.” dedi. 

“KIRIM RUS İŞGALİNDEN KURTARILMALI”

Taşeva konuşması sırasında, Rusya tarafından işgal edilen yarımadada insan hakları ve siyasi tutsakların çok zor durumda olduğunu belirtti. Ayrıca Taşeva, 5 yıldır Rusya tarafından işgal altında olan Kırım’da, kaybolan aktivistleri ve işgalcilerce kurmaca suçlamalar çerçevesinde alıkonulan insanları hatırlattı. Konuşmasının sonunda ise Kırım’ın Rus işgalinden hızlı bir şekilde kurtarılması temennilerini dile getirdi.

Kırım İnsan Hakları Grubu
KırımSOS
Tamila Taşeva