Taşeva: AGİT toplantısına gelen işgalciler Kırımlı avukatları tehdit etti!

Haberler
Feride Useinova
17 Eylül 2019, 15:58
Feride Useinova
17 Eylül 2019, 15:58

KırımSOS teşkilatının kurucularından Tamila Taşeva, AGİT (Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı) toplantısına katılan Kırım’ın sözde yönetimi temsilcilerinin Kırımlı avukatları ve insan hakları savunucularını tehdit ettiğini bildirdi. Taşeva, AGİT heyetlerine bu durumu takip etmeleri çağrısında bulunarak avukatların işgal altındaki Kırım’a girerken Rusya güvenlik güçleriyle sıkıntı yaşayabileceklerini söyledi.

Taşeva konuyla ilgili olarak, “Bugün işgal altındaki yarımadadan gelen meslektaşlarımın konuşmaları sırasında benim teşkilatım aşırıcılıkla suçlandı. Ayrıca, toplantı esnasında işgalci yönetim temsilcileri işgal altındaki Kırım’da yurttaş gazetecilerin davalarının durumunu anlatmak için Kırım’dan gelen avukatları tehdit etti” ifadelerinde bulundu.

Taşeva, bu tehditleri avukatlara uygulanan bir baskı olarak gördüğünü aktardı ve AGİT heyetlerini bu durumu takip etmeleri çağrısında bulundu. Bilindiği gibi bu tarz yurt dışı seyahatlerinden sonra Kırım giriş kapısında işgalcilerin sık sık arama ve sorgular düzenlediği biliniyor.

Ukrayna heyetinin işgalcilerin “Rus Kırım” şeklindeki ifadelerini protesto etmek için ifade özgürlüğü konusunun konuşulduğu Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) toplantı salonunu terk ettiği bildirilmişti.