Tartışılan motosiklet kazası: Putin karşıtı gazeteci Dorenko hayatını kaybetti

Güncel
Mehmet Berk Yaltırık
11 Mayıs 2019, 10:12
Mehmet Berk Yaltırık
11 Mayıs 2019, 10:12

Rusya’da Putin karşıtı gazeteci Sergey Dorenko, geçirdiği motosiklet kazası sonucu hayatını kaybetti. Gazeteci Dorenko ölümünden kısa bir süre önce ölümcül uçak kazalarına ilişkin Rus makamlarını eleştirdiği ifade edildi.

Govorit Moskova radyosunun baş editörlüğünde bulunan 59 yaşındaki motosiklet tutkunu gazetecinin, Moskova’da trafiğin yoğun olduğu bir caddede motosikleti ile seyir halindeyken Sergey Dorenko’nun motosikletin kontrolünü yitirdiği ve düşerek sürüklendiği anlar güvenlik kameralarınca kaydedildi.

Daily Mail’ın haberine göre resmi medyada ” kalp yetmezliği” yaşadığı ve herhangi bir otopsi yapılmadan önce bile “doğal sebeplerden” öldüğünün raporlarda belirtildiği ileri sürüldü. Rus medyasında çıkan haberlerde doktorların kaza mahalline ulaştığında gazetecinin bilincinin kapalı ve klinik ölüm durumunda olduğu, kendisini kurtarma girişimlerine yanıt vermediği aktarıldı.

MUHALİF GAZETECİLER VE RUSYA

Daha önce Rus yönetiminin faaliyetlerini eleştiren yahut bunlara ışık tutan gazetecilere yönelik çeşitli saldırılar nedeniyle Dorenko’nun beklenmedik ölümü de tartışılıyor.

2018 Ağustos’unda “Putin’in gizli ordusu” olarak adlandırılan ÇVK Wagner’in Orta Afrika Cumhuriyeti’ndeki faaliyetleri hakkında belgesel çeken Rusya vatandaşı Azerbaycan Türk’ü gazeteci Orhan Cemal, belgeselci Kiril Radçenko ile kameraman Aleksander Rastarguyev, Orta Afrika Cumhuriyeti’nde uğradıkları silahlı saldırı sonucu öldürülmüştü.

Muhalif Rus gazeteci Arkadiy Babçenko da Ukrayna’nın başkenti Kıyiv’de (Kiev) 29 Mayıs 2018 tarihinde uğradığı silahlı saldırı sonucu hayatını kaybetmişti.

Ünlü gazeteci Pavel Şeremet ise 20 Temmuz 2016’da yine Kıyiv’de arabasına konulan el yapımı patlayıcının infilak etmesi sonucu yaşamını yitirmişti.